EUS – na czym polega ultrasonografia endoskopowa?

Ultrasonografia endoskopowa (EUS) na czym polega?
Ultrasonografia endoskopowa (EUS) na czym polega?

Ultrasonografia endoskopowa (EUS) jest badaniem przewodu pokarmowego. Obejmuje ocenę zarówno ultrasonograficzną, jak i endoskopową. Umożliwia obrazowanie ścian przewodu pokarmowego, a także narządów przylegających.
W badaniu EUS stosuje się specjalny endoskop z głowicą USG. Ultrasonografia endoskopowa pozwala na jednoczesne wykonanie zabiegów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na czym polega to badanie i jakie są do niego podstawowe wskazania?

Wskazania do ultrasonografii endoskopowej

Ultrasonografia endoskopowa okazuje się bardzo przydatna w diagnostyce schorzeń trzustki, np. guzach, przewlekłych stanach zapalnych czy zmianach ogniskowych. Metoda ta wykorzystywana jest także do miejscowej oceny zaawansowania nowotworów przewodu pokarmowego. Pozwala na sprawdzenie głębokości naciekania ścian żołądka i przełyku. W ten sposób ułatwia kwalifikację do leczenia przedoperacyjnego oraz dyskwalifikację z leczenia chirurgicznego. Skuteczność diagnostyki znacząco zwiększa opcja wykonania biopsji zmian ogniskowych. Wskazaniami do badania EUS są także podśluzkowe zmiany przewodu pokarmowego oraz kamica dróg żółciowych.
Ultrasonografia endoskopowa może posłużyć do oceny również innych struktur, takich jak narządy zlokalizowane w śródpiersiu tylnym, węzły chłonne, naczynia krwionośne czy guzy. Badanie to sprawdza się w diagnostyce schorzeń śledziony, wątroby, nadnerczy, pęcherzyka żółciowego czy okolic odbytnicy. Poza badaniami diagnostycznymi ultrasonografia umożliwia też wykonywanie różnych zabiegów. Może posłużyć do drenażu trzustki, zbiorników płynu okołotrzustkowch oraz dróg żółciowych. Sprawdza się także w neurolizie splotu trzewnego, celem leczenia dolegliwości bólowych u osób zmagających się ze schorzeniami trzustki.

Przebieg badania EUS

Ultrasonografia endoskopowa polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego endoskopou. Podobnie jak w przypadku gastroskopii, odbywa się to przez jamę ustną, po uprzednim znieczuleniu gardła. Jeżeli badanie EUS przeprowadzane jest celem oceny ściany odbytnicy i sąsiadujących struktur, aparat wprowadzany jest przez odbyt po wcześniejszym przygotowaniu wlewkami. Jeśli podczas badania konieczne jest pobranie materiału, wykonuje się pod mikroskopem nakłucie igłą biopsyjną. Wskazaniem do ultrasonografii endoskopowej może być w niektórych przypadkach wykonanie drenażu torbieli. Lekarz wybiera miejsce najlepszego przylegania między nakłuwanym zbiornikiem płynu a ścianą przewodu pokarmowego. Na skutek nakłucia zawartość zbiornika opróżniana jest do dwunastnicy lub żołądka przez metalowe albo plastikowe dreny.
Ultrasonografię endoskopową przeprowadzić można bez znieczulenia, w znieczuleniu ogólnym lub po premedykacji. Znieczulenie ogólne polecane jest przede wszystkim w przypadku zabiegów o charakterze terapeutycznym, przy których poruszenie się pacjenta często wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Uzyskana jakość obrazowania zależy od wysokości częstotliwości, która wpływa jednocześnie na dostępną w badaniu głębokość penetracji.
Więcej informacji na temat nowoczesnego sprzętu medycznego znajdziesz na stronie https://noraxmedical.pl/

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img