Dna moczanowa, jak sobie z nią poradzić?

Dna moczanowa jak się wyleczyć
Dna moczanowa. Foto cnick/pixabay

Dna moczanowa (łac. gout) to choroba metaboliczna, polegająca na zgromadzeniu się nadmiaru kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest produktem przemiany puryn, które znajdują się w pokarmach, w szczególności w mięsie, rybach, podrobach, alkoholu, a także w niektórych warzywach i owocach. Nadmiar kwasu moczowego prowadzi do tworzenia się krystalizacji w stawach, co prowadzi do bardzo bolesnych ataków dny moczanowej.

Główne objawy dny moczanowej to:

  • silny ból, sztywność i obrzęk stawów, zwykle w obrębie palców u nóg,

  • zaczerwienienie, nadmierne ciepło i dotykowy ból w miejscu zapalenia,

  • gorączka, dreszcze,

  • ogólne osłabienie,

Przyczyny dny moczanowej mogą być różne, jednak często są związane z nadwagą, nadmiernym spożyciem alkoholu, dietą bogatą w mięso i ryby oraz genetycznym predyspozycją.

Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na zmianie diety i stylu życia, a także na przyjmowaniu leków, które zmniejszają produkcję kwasu moczowego lub ułatwiają jego wydalanie. W przypadku bardzo silnych bólów stawów, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe.

Jak leczyć dnę moczanową

Leczenie dny moczanowej składa się z kilku różnych elementów, które służą do zmniejszenia objawów i zapobieganiu nawrotom:

  1. Dieta niskopurynowa: dieta ta polega na ograniczeniu spożycia produktów zawierających puryny, takich jak mięso czerwone, ryby, podroby, alkohol, a także niektórych warzyw i owoców. Zwiększa się za to ilość warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego nabiału, ryb i chudego mięsa.

  2. Leki: lekarz może przepisać leki, które zmniejszają produkcję kwasu moczowego lub ułatwiają jego wydalanie. Leki te dzielą się na dwie kategorie: leki wpływające na metabolizm kwasu moczowego oraz leki przeciwbólowe.

  3. Leczenie objawowe: leczenie objawowe jest zalecane w przypadku silnych bólów stawów. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub zastrzyki do stawów, które zmniejszają ból i obrzęk.

  4. Fizjoterapia: fizjoterapia może być przydatna w celu poprawy ruchomości stawów i zwiększenia siły mięśni.

  5. Zmiana stylu życia: ważne jest, aby pacjent z dną moczanową zmienił swój styl życia, np. poprzez utratę wagi, ograniczenie alkoholu, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej oraz regularną aktywność fizyczną.

Ważne jest, aby pacjent stale monitorował poziom kwasu moczowego we krwi i stosował się do zaleceń lekarza oraz diety niskopurynowej. W przeciwnym razie, choroba ta może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zwyrodnienie stawów, nefropatia (uszkodzenie nerek), udar

Pamiętaj!

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, dlatego ważne jest, aby pacjent stale monitorował poziom kwasu moczowego we krwi i stosował się do zaleceń lekarza oraz diety niskopurynowej. W przeciwnym razie, choroba ta może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zwyrodnienie stawów, nefropatia (uszkodzenie nerek) czy udar mózgu.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Jedzenie na przygnębienie. Naturalne polepszacze nastroju

„Jedzenie znajduje się na samym dole piramidy Maslowa. To oznacza, że jest jej fundamentem, a realizacja potrzeb z kolejnych poziomów hierarchii będzie niezwykle trudna,...

Prowadź się zdrowo i zrób Przegląd Wątroby!

Już 1 marca, w Warszawie rusza kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo” - Przegląd wątroby. Mieszkańcy 16 miast w Polsce będą mogli bezpłatnie wykonać...

Jak zadbać o swój kręgosłup?

Siedzący tryb życia oraz długie godziny spędzone przed monitorem komputera niekorzystnie wpływają na kręgosłup. Zanim dolegliwości związane z nieodpowiednim ułożeniem ciała zaczną dokuczać, warto...

Tylko 6 proc. Polaków jest potencjalnym dawcą szpiku

Na czym polega dawstwo szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych? #PolacyNaszpikowaniWiedzą 40 proc. Polaków słyszało o dawstwie szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych, ale nie wie na czym...

Dlaczego mózg daje się oszukiwać?

Karnawał trwa w najlepsze. To idealna okazja, aby pogłębić wiedzę na temat tajemniczej dziedziny, jaką niewątpliwie jest magia. W zależności od tego, jak interpretujemy różne wydarzenia, nasz umysł potrafi czasem płatać nam figle.
spot_img