Długa podróż nie musi kończy się bólem pleców

shutterstock_47386441drrrrrr
Długa podróż nie musi kończy się bólem pleców

Kręgosłup nie zawsze dobrze znosi długie podróże. Już na etapie planowania wyjazdu warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą uniknąć bólu.

Ból pleców w podróży

W okresie przygotowania podróży oraz w jej trakcie plecy są poddawane wielu obciążeniom. Ma na to wpływ kilka czynników, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jednym z nich jest wzmożony wysiłek fizyczny związany z przenoszeniem bagażu czy pospiechem, żeby zdążyć na pociąg czy samolot. Dodatkowo dochodzi kolejny czynnik, jakim jest napięcie psychiczne, mogące powodować w konsekwencji napięcie mięśni. Oznacza to, że już na początku podróży plecy i kręgosłup są narażone na dolegliwości bólowe. Jeżeli połączymy to z długim siedzeniem i brakiem ruchu jest duża szansa na wystąpienie bólu.

Proste sposoby na komfort pleców

Każdą dłuższą podróż powinno się zacząć od prostej rzeczy, o której często zapominamy: prawidłowe, wygodne ustawienie fotela. Od tego w dużej mierze zależy, czy po kilku godzinach jazdy odczujemy dyskomfort. Jednak nie zawsze mamy wpływ na wybór i wygodę miejsca siedzącego. Dlatego równie ważne jest słuchanie sygnałów, jakie wysyła organizm. Ciało sygnalizuje, że znajduje się zbyt długo w jednej pozycji. Warto wtedy zapewnić sobie minimum ruchu, wykonując proste ćwiczenia rozciągające. Jeżeli jest taka możliwość można się także przejść krótki odcinek. Dzięki temu poprawiamy krążenie, a mięśnie i ścięgna lekko się rozluźnią. W przypadku dłuższych podróży warto taką aktywność ponawiać systematycznie, co najmniej raz na godzinę lub  jeżeli tylko poczujemy taką potrzebę.

„Długotrwały brak ruchu w podróży może powodować bóle pleców wynikające z nadmiernego naprężenia ścięgien i mięśni. Dlatego istotne jest odpowiednio częste poruszanie się. Równie istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które ma wpływ na krążenie. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się ból, który rozwija się stopniowo. Jeżeli występuje on przez okres 3 miesięcy może świadczyć o przewlekłej, postępującej chorobie reumatycznej. ” – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Niepokojący ból – na co zwrócić uwagę?

Może okazać się, że pomimo dobrej kondycji fizycznej i przestrzegania zasad dotyczących higieny podróży pojawia się ból, który rozwija się stopniowo, utrzymuje przez dłuższy czas, czyli przez co najmniej 3 miesiące. Pomimo wypoczynku i  dbania o właściwą postawę nie ustępuje. W takiej sytuacji warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza, która pozwoli zdiagnozować objawy bólowe.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img