Nie daj się pokonać wahaniom nastroju w czasie menopauzy

Mature Woman Experiencing Hot Flush From Menopause

Zmiany hormonalne i odczucia związane z wejściem w nowy etap życia mogą zakłócić psychiczny komfort kobiety w okresie menopauzy. Charakterystyczna dla tego czasu „huśtawka nastrojów” – doświadczanie zmiennych uczuć, takich jak radość, lęk, szczęście, stres i strach – spowodowana jest także zmianami hormonalnymi, w tym spadkiem stężenia estrogenów w organizmie kobiety.

Nie każda kobieta w czasie menopauzy musi doświadczać nieprzyjemnych objawów związanych z wahaniami nastroju. Dla wielu jest to jednak trudny do zaakceptowania okres zmian, a bagatelizowanie swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji. Warto w tym czasie rozpocząć aktywności, które poprawią komfort i jakość codziennego funkcjonowania oraz porozmawiać na ten temat z ginekologiem. Specjalista po dokładnym wywiadzie zaproponuje odpowiednie rozwiązanie i dobierze dostosowaną do potrzeb kobiety hormonalną terapię menopauzalną – tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA”, ginekolog, seksuolog, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

W jaki sposób radzić sobie z wahaniami nastrojów?

ZMIEŃ PODEJŚCIE DO ŻYCIA – Kondycja psychiczna i samopoczucie są w dużej mierze uzależnione od naszego nastawienia. Menopauza to początek pięknego etapu w życiu kobiety, czas nowych wyzwań, stawiania przed sobą nowych celów i w taki sposób warto o niej myśleć. Przekwitanie nie jest dowodem przemijającego czasu, lecz momentem, w którym trzeba wypracować postawę względem wieku i zacząć czerpać z niej siłę. Uprawiaj aktywności sprawiające ci radość, przyjrzyj się pozytywnym skutkom twoich działań.

UPRAWIAJ SPORT I ZADBAJ O DIETĘ – Systematyczne ćwiczenia mają korzystny wpływ na ciało i organizm na każdym etapie życia. Zacznij od kilku ćwiczeń i stopniowo zwiększaj czas treningu. Z czasem pójdzie łatwiej i będziesz ćwiczyć systematycznie! Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta jeszcze przed menopauzą sprawiają, że jej objawy, w tym wahania nastrojów są znacznie łagodniejsze.

DBAJ O DOBRY WYPOCZYNEK – 54% kobiet jako najczęstszy objaw menopauzy wskazuje zaburzenia snu, dlatego tak istotne w tym czasie jest zaplanowanie relaksu. Odpoczynek, który regeneruje siły, pozwoli uniknąć rozdrażnienia i nagłych wahań nastroju. Zadbaj o regularny sen i znajdź czas na wypoczynek kiedy poczujesz zmęczenie. Pamiętaj, że  odprężająca może być także długa kąpiel czy masaż wykonany przez partnera.

HORMONALNA TERAPIA MENOPAUZALNA – Za drażliwość w czasie menopauzy może odpowiadać niedobór estrogenów, dlatego to ich dostarczanie stanowi podstawę działania HTM. Syntetyczne hormony zawarte w HTM działają podobnie do hormonów człowieka, dlatego są skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy. Porozmawiaj o tym z ginekologiem, który pomoże dobrać Ci jej najlepszą metodę.

Terapię hormonalną można przyjmować w formie doustnej, podskórnej, domiejscowej czy transdermalnej np. w spray’u z estradiolem. Jest to najnowocześniejsza forma HTM, zapewniająca wygodę i dyskrecję stosowania. Kobiety, które mają zachowaną macicę powinny dodatkowo wzmacniać tę terapię progestagenami.
ZWRÓĆ SIĘ PO POMOC DO NAJBLIŻSZYCH – O swoich obawach związanych z menopauzą porozmawiaj z bliskimi Ci osobami. Nie bój się mówić o swoich lękach oraz o tym, że masz gorszy dzień. Jeżeli objawy są zbyt dokuczliwe poproś o wyrozumiałość. Pamiętaj, że twoi najbliżsi mogą potrzebować wskazówek, jak reagować na zmienne nastroje oraz jak odpowiedzieć na twoją potrzebę wsparcia, które pozwoli złagodzić negatywne emocje. Bliskie osoby mogą pomóc ci przejść przez ten trudny czas łagodniej. W niektórych przypadkach warto zwrócić się po pomoc do psychologa,który pomoże zaakceptować nową sytuację, nauczy jak radzić sobie z trudnościami z nią związanymi i pokaże jak odnaleźć jej pozytywne aspekty.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img