Czym jest dysmorfofobia? Dlaczego dotyczy także włosów?

dysmorfofobia
Czym jest dysmorfofobia? Dlaczego dotyczy także włosów?

Dysmorfofobia to choroba należąca do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Chory ma tendencję do wyolbrzymiania swoich defektów, np. uważa, że ma za duży nos lub odstające uszy. Według badań zachorowalność na BDD (z ang. Body Dysmorphic Disorder) sięga ok. 3% populacji między szesnastym a trzydziestym rokiem życia. W Polsce to zaburzenie nie jest jeszcze dobrze znane, ponieważ brakuje szczegółowych badań na jego temat.

Martyna Pobuta, psycholog i trycholog z Instytutu Trychologii mówi, że: z każdej strony dostajemy codziennie setki komunikatów jak powinniśmy wyglądać, jakie trendy obecnie panują w modzie, jakie powinny być idealne proporcje ciała. Większość z nas marzy o wysportowanej sylwetce, pięknej alabastrowej skórze, lśniących włosach oraz uśmiechu niczym z Hollywood. Jednak odbierając dziennie taką ilość sygnałów odnośnie wyglądu zaczynamy koncentrować się na mankamentach własnego ciała.

Przyczyny i skutki zachorowań na dysmorfofobię

Rozwojowi zaburzenia sprzyja kult bycia perfekcyjnym. Przyczyny zachorowania leżą najczęściej w środowisku w jakim dana osoba dorastała bądź funkcjonuje obecnie. Istotny jest również wiek dorastania, w którym kształtuje się psychika i akceptacja człowieka. Jakie są skutki zachorowań? Przez dysmorfofobię rośnie procent operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej, na które decydują się osoby w wieku 18 – 30 lat. Oprócz tego cierpiący na tą dolegliwość mają trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Ograniczone kontakty interpersonalne i coraz większa izolacja od ludzi sprawiają, że życie chorego staje się samotne i uzależnione od najbliższych.

Jaką rolę grają w tym włosy?

Dr Katharine Philips przeprowadziła badania, które wskazywały na jakich częściach ciała koncentruje się uwaga osób z zaburzeniami. Pierwsze miejsce zajęła skóra, którą wskazało aż 73% chorych. Dużą rolę odegrał tu trądzik. Na drugim miejscu pojawiły się właśnie włosy, które stanowią problem według 50% przebadanych. Jak komentuje dr Pobuta, osoby skarżące się na włosy najczęściej wskazywały brak odpowiedniej gęstości, wypadanie i przerzedzenia.

Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów urody, szczególnie kobiecej. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Trychologii, co druga Polka przyznaje, że ma gorsze samopoczucie wiedząc o problemach z włosami. 23% badanych kobiet stwierdziło również, że tracąc włosy czują się mniej atrakcyjne, a 10% uznało, że kłopoty z włosami przekładają się na utratę pewności siebie w kontaktach międzyludzkich. Co ciekawe, 7% respondentek uważa, że cierpi na tym ich wizerunek w życiu zawodowym i prywatnym. Jak widać dysmorfofobia jest dość groźnym zaburzeniem, które zdecydowanie wpływa na jakość naszego życia.

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img