Czym jest dysmorfofobia? Dlaczego dotyczy także włosów?

dysmorfofobia
Czym jest dysmorfofobia? Dlaczego dotyczy także włosów?

Dysmorfofobia to choroba należąca do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Chory ma tendencję do wyolbrzymiania swoich defektów, np. uważa, że ma za duży nos lub odstające uszy. Według badań zachorowalność na BDD (z ang. Body Dysmorphic Disorder) sięga ok. 3% populacji między szesnastym a trzydziestym rokiem życia. W Polsce to zaburzenie nie jest jeszcze dobrze znane, ponieważ brakuje szczegółowych badań na jego temat.

Martyna Pobuta, psycholog i trycholog z Instytutu Trychologii mówi, że: z każdej strony dostajemy codziennie setki komunikatów jak powinniśmy wyglądać, jakie trendy obecnie panują w modzie, jakie powinny być idealne proporcje ciała. Większość z nas marzy o wysportowanej sylwetce, pięknej alabastrowej skórze, lśniących włosach oraz uśmiechu niczym z Hollywood. Jednak odbierając dziennie taką ilość sygnałów odnośnie wyglądu zaczynamy koncentrować się na mankamentach własnego ciała.

Przyczyny i skutki zachorowań na dysmorfofobię

Rozwojowi zaburzenia sprzyja kult bycia perfekcyjnym. Przyczyny zachorowania leżą najczęściej w środowisku w jakim dana osoba dorastała bądź funkcjonuje obecnie. Istotny jest również wiek dorastania, w którym kształtuje się psychika i akceptacja człowieka. Jakie są skutki zachorowań? Przez dysmorfofobię rośnie procent operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej, na które decydują się osoby w wieku 18 – 30 lat. Oprócz tego cierpiący na tą dolegliwość mają trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Ograniczone kontakty interpersonalne i coraz większa izolacja od ludzi sprawiają, że życie chorego staje się samotne i uzależnione od najbliższych.

Jaką rolę grają w tym włosy?

Dr Katharine Philips przeprowadziła badania, które wskazywały na jakich częściach ciała koncentruje się uwaga osób z zaburzeniami. Pierwsze miejsce zajęła skóra, którą wskazało aż 73% chorych. Dużą rolę odegrał tu trądzik. Na drugim miejscu pojawiły się właśnie włosy, które stanowią problem według 50% przebadanych. Jak komentuje dr Pobuta, osoby skarżące się na włosy najczęściej wskazywały brak odpowiedniej gęstości, wypadanie i przerzedzenia.

Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów urody, szczególnie kobiecej. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Trychologii, co druga Polka przyznaje, że ma gorsze samopoczucie wiedząc o problemach z włosami. 23% badanych kobiet stwierdziło również, że tracąc włosy czują się mniej atrakcyjne, a 10% uznało, że kłopoty z włosami przekładają się na utratę pewności siebie w kontaktach międzyludzkich. Co ciekawe, 7% respondentek uważa, że cierpi na tym ich wizerunek w życiu zawodowym i prywatnym. Jak widać dysmorfofobia jest dość groźnym zaburzeniem, które zdecydowanie wpływa na jakość naszego życia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img