Czy można zapobiec udarowi mózgu? Jakie są czynniki ryzyka?

Udar mózgu, zgodnie z definicją epidemiologów WHO, jest zespołem klinicznym związanym z nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu. Jeśli te zaburzenia nie doprowadzą do zgonu, utrzymują się dłużej niż przez 24 godziny, a ich przyczyna jest ściśle naczyniowa. Na całym świecie rocznie około 15 milionów osób przechodzi udar mózgu, a około 5 milionów osób w związku z tym umiera. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród dorosłych. Co zwiększa ryzyko wystąpienia udaru i czy można temu jakkolwiek zapobiec?

Czynniki ryzyka udaru mózgu

Można wyróżnić dwa typy czynników: niemodyfikowalne i modyfikowalne.

Do pierwszej grupy – czynników niemodyfikowalnych – zalicza się wiek. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, częstotliwość występowania udaru rośnie wraz z wiekiem. Kolejnym z czynników jest płeć, ponieważ statystycznie częściej dotyczy on mężczyzn.

Dodatkowo zauważalne są zależności rasowe – wśród Latynosów oraz osób czarnoskórych udar występuje częściej. Znane są również choroby uwarunkowane genetycznie, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem udaru: anemia sierpowata, zespół Marfana, hiperhomocysteinemia, choroba Fabry’ego. W przypadku wymienionych schorzeń charakterystyczne jest występowanie udaru w młodszym wieku.

Jest jednak również druga grupa czynników – tych, na które mamy wpływ. Zalicza się do nich: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę typu II czy dyslipidemię. Medycyna dysponuje wachlarzem rozwiązań farmakologicznych, które pozwalają leczyć te choroby i zaburzenia. W dużej mierze możemy również obniżać ryzyko wystąpienia tych chorób, poprzez stosowanie zdrowej diety, podejmowanie aktywności fizycznej czy unikania picia alkoholu oraz palenia tytoniu i innych zachowań profilaktycznych.

W przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi – również zwiększających ryzyko wystąpienia udaru – farmakoterapia zmniejsza szansę na wystąpienie takiego incydentu.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z alkoholu oraz używek, jak i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, są również tymi czynnikami, które bezpośrednio (niezależnie od innych chorób) wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Zapobieganie udarowi mózgu

Trudno mówić o stuprocentowej gwarancji na to, że wdrożenie pewnych postaw i zachowań na pewno uchroni nas przed udarem.

Mimo wszystko warto jednak podejmować działania, które obniżają ryzyko jego wystąpienia:

  • rzuć palenie tytoniu – palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie udaru,

  • ogranicz lub całkowicie zrezygnuj ze spożywania alkoholu,

  • zwiększ swoją aktywność fizyczną – kluczem jest regularność w podejmowaniu wysiłku, warto by trwał codziennie minimum 30 minut,

  • ogranicz w swojej diecie sód, tłuszcze trans, wysokoprzetworzoną żywność, a także wzbogać ją w większe ilości warzyw i owoców, szczególnie tych zasobnych w potas (np. banany, pomidory).

Udar w towarzystwie schorzeń rzadkich

Zespół Marfana czy choroba Fabry’ego to tylko przykłady chorób rzadkich, w których przebiegu może dochodzić do udaru mózgu. Niestety wiele osób nie wie nawet o tym, że problemy zdrowotne, z którymi się borykają, wynikają właśnie z choroby rzadkiej. To efekt m.in. z trudności diagnostycznych, ponieważ są to choroby, w których przebiegu objawy manifestują się ze strony różnych narządów oraz układów. Łatwo pomylić je z objawami bardziej popularnych chorób.

Fundacja Saventic dąży do zwiększenia dostępności diagnostyki dla wszystkich osób, które podejrzewają u siebie chorobę rzadką. Pomoc Fundacji jest całkowicie bezpłatna – wystarczy wypełnić stosowne formularze i dołączyć dokumentację medyczną, aby specjaliści Fundacji przy wsparciu algorytmów dokonali ich analizy. Po zakończeniu całej procedury otrzymasz informację zwrotną i ewentualne sugestie, gdzie należy się zgłosić, aby potwierdzić wstępne rozpoznanie.

Po więcej informacji na temat działalności Fundacji Saventic wejdź na stronę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img