Czerniak czyha w biały dzień

Czerniak czyha w biały dzień. Foto cottonbro/Pexels

Czerniak stanowi około 2% diagnozowanych w Polsce nowotworów złośliwych. W 2020 roku na świecie zdiagnozowano ponad 320 tysięcy nowych zachorowań. Niestety, jest to typ raka skóry, który bardzo często daje przerzuty. Również rokowania rzadko są optymistyczne. Rocznie umiera na niego około 60 tysięcy osób. Mimo to, wiele osób nadal niezbyt się nim przejmuje. Szczególnie w Polsce, gdzie promieniowanie słoneczne nie zagraża tak, jak w innych krajach. A przynajmniej tak może się wydawać. Jak jednak wygląda to w rzeczywistości?

Czy w Polsce jesteśmy bezpieczni?

Chociaż Polska nie kojarzy się z upałami i piekącym słońcem, nie sprawia to, że jej mieszkańcy są mniej narażeni na czerniaka. Chociaż im bliżej równika, tym prawdopodobieństwo zachorowania jest wyższe, w Europie trend jest odwrotny. Największa zachorowalność na raka skóry występuje w… krajach skandynawskich. Jak się okazuje, Europejczycy są  w grupie ryzyka.

Czerniak w Europie

Europa przoduje, jeśli chodzi o czerniaka. Ponad 45% nowych przypadków wykrywa się u jej mieszkańców. Wśród przypadków śmiertelnych mieszkańcy Starego Kontynentu stanowią równie wysoki odsetek. Pod względem liczby zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców, Europę wyprzedza jedynie Australia. W pierwszej dziesiątce krajów z najwyższym współczynnikiem raka skóry aż osiem (!) to kraje europejskie: Norwegia, Dania, Holandia, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Słowenia.

Czerniak czyha w biały dzień. Foto Luis Graterol/Unsplash

Dlaczego Europejczycy chorują?

Na niekorzyść Europejczyków działa fototyp skóry. Większość populacji tego kontynentu to osoby o fototypach 1-3, mające jasny kolor skóry. Z tego powodu są bardziej narażone zarówno na poparzenia, jak i na czerniaka. Za duży wzrost w zachorowalności odpowiada też ubożejąca warstwa ozonowa. Innymi czynnikami ryzyka są wysokość terenu (w górach panuje większe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe) oraz popularność opalania, zarówno na słońcu, jak i w solarium.

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ czerniak jest nowotworem złośliwym, najlepszym sposobem na zwalczanie go jest prewencja i wczesne wykrycie. Dlatego warto zainwestować w krem przeciwsłoneczny i nosić go codziennie, nawet zimą. Poparzenia oraz nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, szczególnie w dzieciństwie, zwiększają ryzyko. Szczególnie narażone będą osoby, w których rodzinie występowała już ta choroba. Poza tym niepokojące są mnogie bądź duże znamiona. Regularne badanie u dermatologa to podstawa. Czasem pacjenci decydują się nawet na profilaktyczne usunięcie pieprzyka.

Czy osoby o ciemnym kolorze skóry powinny martwić się czerniakiem?

Niestety, ciemny kolor skóry nie jest w stanie obronić przed rakiem. Dlatego ważne jest, by również osoby mające fototypy 4-6 używały kremów z filtrem. Chociaż nie są tak narażone na poparzenia słoneczne, w ramach profilaktyki nowotworowej powinny sięgać po kremy z wysokim SPFem. Jest to szczególnie istotne, ponieważ mniejsze ryzyko zachorowania często prowadzi do tego, że osoby z ciemniejszym kolorem skóry zostają zdiagnozowane później, niż te o jasnej karnacji. Prowadzi to do rozwoju nowotworu i przerzutów, a ostatecznie często do śmierci. Ludzie o czarnym kolorze skóry, u których wykryto czerniaka, mają jedynie 65% szans na przeżycie. U ludzi białych odsetek ten wynosi 91%.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img