Czas zadbać o oczy! 13 października – Międzynarodowy Dzień Wzroku

Czas zadbać o wzrok!
Czas zadbać o oczy! 13 października – Międzynarodowy Dzień Wzroku

W czwartek 13 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Zadbajmy o ten jeden z najważniejszych zmysłów i wybierzmy się na kontrolę wzroku apelują okuliści.

Grunt to profilaktyka

Jak pokazują wyniki badania CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu. Ponad jedna trzecia respondentów,  zdeklarowała, iż ostatnio badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % zdradziło, że nigdy nie badało swoich oczu. Nie dziwi więc fakt, iż znajomość zasad odpowiedniej profilaktyki jest znikoma, a obecnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem.

Dbając o organizm i wygląd rzadko niestety, jak pokazują wyniki badań, sprawdzamy stanu naszych oczu. A przecież dobry wzrok warunkuje komfort funkcjonowania i dobre samopoczucie. Jeśli więc zauważamy jakiekolwiek nieprawidłowości w widzeniu, niezwłocznie zgłaszajmy się do okulisty – apeluje Magdalena Duda, optometrysta  z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

O potrzebie edukacji społecznej na temat profilaktyki dbania o wzrok należy mówić nie tylko przy okazji Światowego Dnia Wzroku, gdyż dane jak podkreślają eksperci są przerażające. Aktualnie z powodu ciężkiego upośledzenia wzroku na całym świecie cierpi 284 miliony ludzi, co stanowi połowę populacji krajów Unii Europejskiej. Według prognoz nawet jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. W Polsce, jak pokazują badania również prawie połowa ludzi potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność, czyli prezbiopia.

Laserowa korekcja wzroku

Na szczęście w dobie rozwoju nowoczesnych technologii i zaawansowania współczesnej okulistyki, aktualnie wykrywanie wad wzroku i ich korekcja jest dużo łatwiejsza i bardziej komfortowa dla pacjentów. Poza standardowym leczeniem wad wzroku w postaci noszenia szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia, możemy sięgnąć po bardziej nowoczesne metody. Jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku, czyli bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgiczna, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Zabieg laserowej korekcji wzroku po badaniach kwalifikacyjnych i upewnieniu się iż nie ma ku temu przeciwwskazań, mogą rozważyć pacjenci, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą nosić okularów czy soczewek kontaktowych. Zabieg polega na modelowaniu głębszych warstw rogówki przy użyciu lasera i w konsekwencji prowadzi do zniwelowania wady wzroku.  – wyjaśnia Robert Matusik, lek. med. i specjalista chorób oczu z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka. – dodaje Robert Matusik.

Ortokorekcja

Alternatywą dla laserowej korekcji wzroku jest ortokorekcja, niechirurgiczna metoda  która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK podczas snu. Krótkowzroczność korygowana jest poprzez spłaszczenie rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Ortokorekcja umożliwia korekcję krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Można ją stosować u osób dorosłych i dzieci, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii – wyjaśnia optometrysta.

Nowoczesna okulistyka może skutecznie pomagać ludziom w walce z wadami wzroku lecz pierwszy krok należy do pacjenta, który powinien regularnie badać wzrok. Obchodzony 13 października Światowy Dzień Wzroku, to dobry powód, aby bliżej przyjrzeć się swoim oczom i jeśli jest taka potrzeba wybrać się do okulisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img