Cukrzyca ciążowa – objawy i leczenie

Cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa – objawy i leczenie

Cukrzyca ciążowa to poważny problem przyszłej matki. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Objawy cukrzycy ciążowej

Do objawów dających podejrzenie wystąpienia cukrzycy ciążowej możemy zaliczyć:

• Bardzo silne pragnienie
• Częste oddawanie moczu
• Zmęczenie
• Mdłości
• Zawroty głowy
• Częste infekcje pęcherza moczowego i pochwy,
• Zapalenia i wykwity skórne
• Zaburzenia widzenia

Z badań i statystyk wynika, że w tej chwili na cukrzycę choruje ponad 5% kobiet ciężarnych, jednak z roku na rok ilość zachorowań wzrasta. Wystąpienie cukrzycy ciążowej zazwyczaj jest związane ze stylem życia, z odżywianiem, a najczęściej z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu, z nadwagą, otyłością oraz z nadciśnieniem tętniczym. Cukrzyca najczęściej mija po porodzie, ale niestety, zwiększa ryzyko wystąpienia jej w kolejnych ciążach.

Jak wykryć cukrzycę ciążową

Aby wykryć cukrzycę w ciąży przeprowadza się kilkukrotnie badanie na poziom glukozy we krwi. Wykonywane jest ono po pobraniu próbki z krwi żylnej i pierwszy poziom oznacza się w pierwszym trymestrze ciąży, następny poziom oznaczany jest w drugim trymestrze ciąży, między 24 a 28 tygodniem ciąży wraz z testem obciążenia glukozy. Wtedy pacjentka wypija najczęściej glukozę w dawce 75g, w postaci rozpuszczonego proszku w wodzie. Badanie z testem obciążenia glukozy wykonuje się  pobierając trzykrotnie krew: na czczo lub po lekkim posiłku, po godzinie oraz po dwóch godzinach od momentu wypicia glukozy. Przed tym badaniem pacjentka nie musi być na czczo, może zgłosić się do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku). Prawidłowy poziom glukozy nie powinien przekraczać 140mg/dl. Jeżeli uzyskane wyniki są powyżej dopuszczalnej normy, stwierdza się cukrzycę ciążową, która wymaga dalszego leczenia pod okiem ginekologa oraz diabetologa.

Dieta i aktywność fizyczna w ciąży cukrzycowej

W przypadku przekroczenia norm pacjentka jest kierowana przez swojego ginekologa do poradni diabetologicznej. Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga najczęściej odpowiednio zbilansowanej diety, która polega na odstawieniu białego pieczywa, słodyczy, cukru, tłustego mięsa, winogron oraz tłustego nabiału. Posiłki powinny obfitować w surowe warzywa takie jak: sałata, ogórek, cykoria, szpinak. Bardzo ważna jest również częstotliwość posiłków i ich ilość. Najlepiej jeśli pacjentka będzie spożywała 6 posiłków: 3 główne i 3 przekąski przygotowane według wytycznych dietetyka. W tym okresie powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą diabetologa, który to właśnie ułoży dietę odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną do jej potrzeb. Pacjentka dotknięta tą jednostkę chorobową nie może zapominać o aktywności fizycznej, oczywiście odpowiednio dopasowanej do swoich możliwości i stanu w jakim się znajduje. Najczęściej zaleca się wtedy przyszłym mamom spacery czy pływanie.

Powikłania przy nieleczonej cukrzycy ciążowej

Rozpoznana cukrzyca w ciąży musi być natychmiast leczona. Tej choroby nie wolno lekceważyć, gdyż jest bardzo groźna zarówno dla matki jak i dla nienarodzonego dziecka. Może spowodować przedwczesny poród, niedojrzałość niektórych narządów u dziecka oraz przedłużający się poród spowodowany makrosomią płodu. Najgroźniejszym jednak powikłaniem jest ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Jeśli kobieta ciężarna z rozpoznaną cukrzycą będzie przestrzegała odpowiednio zbilansowanej diety, to uchroni ją to przed zażywaniem leków regulujących poziom glukozy we krwi. Jeśli pacjentka zlekceważy dietę lub jej wynik jest bardzo wysoki, musi podawać sobie insulinę po wcześniejszym badaniu poziomu glukozy w warunkach domowych za pomocą glukometru. Należy pamiętać o tym, że my- kobiety dzisiejszych czasów jesteśmy bardzo świadome i świetnie sobie radzimy z tą „słodką” chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img