Co ile lat należy wymieniać materac?

Co ile wymiana materaca?

Czujesz, że Twój materac już nie jest tak wygodny, jak kiedyś? Być może nadszedł czas, aby go wymienić. Sprawdź z nami, co ile lat powinniśmy wymieniać materac na nowy i dlaczego warto trzymać się tych zasad.
Sklepy sprzedające materace dają przeważnie 12-letnią gwarancję, jednak według naukowców, jest to zbyt długi czas użytkowania. Badania pokazują, że materac powinno się wymieniać przynajmniej co 7 lat. Jednak zasada ta nie jest sztywna.

Użyteczność materaca zależy od wielu czynników:

 • Wiek materaca a niewidzialni mieszkańcy
  Każdy materac podczas użytkowania wchłania kurz. Co więcej, każdej nocy podczas snu pocimy się oraz tracimy drobinki naskórka. Badania wykazują, że po kilku latach użytkowania, w materacu mogą pojawić się miliony martwych roztocz. Właśnie one są główną przyczyną konieczności wymiany materaca co kilka lat. O tej zasadzie powinni pamiętać szczególnie alergicy, uczuleni na kurz i roztocza. Śpiąc na wieloletnim materacu, alergia może się nasilać. Wygoda Materac należy wymieniać w momencie, kiedy staje się niewygodny. Wszelkie nierówności sprawiają, że zapadamy się podczas użytkowania. Spanie na takim materacu jest bardzo niezdrowe dla naszego kręgosłupa. Często nierówności lub twardsze miejsca wbijają się w nasze ciało, a nad ranem czujemy, że wszystko nas boli.
 • Hałas
  Warto zastanowić się nad wymianą starego materaca na nowy w momencie, kiedy ten zaczyna hałasować. Oczywiście tutaj nie musi być zaraz winny materac, może to być spowodowane również uszkodzeniem stelaża łóżka. Dlatego przy zakupie nowego stelaża, warto wybrać solidne łóżko drewniane , które wytrzyma wiele lat. Do tego zwróćmy uwagę na ponadczasowy wygląd. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będą łóżka ze Scandicsofa.pl, dostępne we wszystkich rozmiarach. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.
 • Odkształcenie materaca
  Kolejną sprawą, która przemawia za wymianą materaca, jest trwałe odkształcenie pianki. Ona po latach użytkowania zawsze w pewien sposób straci swoje pierwotne właściwości. Takie uszkodzenia materaca również przyczyniają się do niewyspania, rozdrażnienia i przewlekłego zmęczenia. Dodatkowo odkształcenia materaca przyczynią się do wystąpienia różnych dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, czy stawów.
 • Sprężyny
 • Oczywiście ten aspekt odnosi się tylko do materaca sprężynowego. Wbijające się sprężyny są strasznie uciążliwe. Materac warto wymienić w momencie, kiedy grudki i wgłębienia stają się wyczuwalne. Dodatkowo kłopotliwe mogą być różne dźwięki wydawane przez materac podczas zmiany pozycji w trakcie snu.

Skutki spania na niewygodnym materacu

Spanie na niewygodnym materacu mocno odbija się na naszym zdrowiu. Przez to mogą pojawić się problemy ze snem. Stajemy się roztargnieni, rozdrażnieni. Często towarzyszy nam uczucie głodu, bóle kręgosłupa, karku i pleców. Czujemy się zmęczeni. Co więcej, niewyspanie może przyczynić się do przybierania na wadze, czy powstania problemów z kondycją. Dodatkowo, przez niewyspanie jesteśmy mniej produktywni i bardziej apatyczni.