Kołdra na zimę- jaką wybrać?

Kołdra na zimę- jaką wybrać?
Kołdra na zimę- jaką wybrać? Foto. Pixabay

Czym się kierować przy wyborze zimowej kołdry?

Kołdra na zimę – jaką wybrać, bo przecież istnieje na rynku kilka rodzajów kołder, wszystko to zależy od klimatu w którym żyjemy i funkcjonujemy. Mieszkając w umiarkowanym klimacie, o łagodnych zimach używa się cienkich kołder. I odwrotnie w zimnym klimacie stosuje się kołdry ciepłe, puchowe a niekiedy podwójne.

W Polsce, która ma klimat umiarkowany, można stosować kilka rodzajów kołder. Krótko mówiąc kołdrę letnią, znacznie cieńszą i zimową grubszą. Funkcjonują na rynku różne rodzaje kołder, z różnymi właściwościami. Są też takie, które posiadają równoważne określenie klasy ciepła dla poszczególnych systemów klasyfikacji. Kołdry mają także swoje oznaczenie cieplne. W naszym kraju posługujemy się sezonową skalą ciepła, która opisuje przeznaczenie dla poszczególnych  pór roku. Najchłodniejsza będzie kołdra letnia, najcieplejsza kołdra zimowa.

Rodzaje kołder

Bardzo popularny i najczęściej stosowany sposób na określanie typu i właściwości kołdry przez producentów w Polsce, rzadziej spotykany sposób oznaczania w krajach europejskich z uwagi na zmienność klimatu. Ale możemy używać określenia kołdra całoroczna, zazwyczaj nazywana również uniwersalną lub wielosezonową, która jest ciepła o parametrze TOG 7,5 do 9. Kołdra ta, pomimo mylącej nieco nazwy całoroczna zalecana jest do stosowania w okresach przejściowych: na wiosnę i jesienią, stosowana również zimą w pomieszczeniach o stałej względnie wysokiej temperaturze powietrza powyżej 18 stopni. W zależności od użytego wypełnienia kołdra może także występować w klasie 10,5 TOG. Inny rodzaj to kołdra zimowa, która jest bardzo ciepłą kołdrą, przeznaczoną na najchłodniejszą porę roku, 12 do 13,5 TOG w zależności od rodzaju wypełnienia. Zwykle gruba i stosunkowo ciężka kołdra, ale też bardzo ciepła, zalecana do stosowania podczas najchłodniejszych miesięcy w roku. Tego typu kołdry kupowane są zazwyczaj przez osoby starsze oraz lubiące ciepło.

Kołdra na zimę

Jest jeszcze inny rodzaj kołdry to kołdra podwójna, nazywana także dwuwarstwową. Najczęściej kupowane przez młode małżeństwa, bardzo ciepła kołdra przeznaczona do pomieszczeń o stałej, niskiej temperaturze w nocy lub dla osób preferujących wysoką temperaturę podczas snu, 15 – 16,5 TOG. Kołdra typu duo składa się z dwóch kołder zszytych wspólną lamówką z zamkniętą komorą powietrzna we środku. Jest bardzo praktyczna a zarazem uniwersalna. Należy zwrócić uwagę na parametry cieplne kołder, dzięki czemu możemy określić czy kołdra będzie dla nas właściwa, czy spełnia swoje właściwości cieplne, które są określone wielkością parametru.

Aby wybór kołdry okazał się strzałem w dziesiątkę, przed jej zakupem koniecznie musimy zwrócić uwagę na: rodzaj wypełnienia, klasę ciepła i pokrycie kołdry. Natomiast warto wiedzieć, że wypełnienie kołdry przekłada się na jej właściwości cieplne. Mamy wypełnienia puchowe, gdzie dominuje puch gęsi, wełniane z wełny owczej, jedwabiu, która nie uczula i nie przyciąga roztoczy, polecana dla alergików. Bywają też wypełnienia poliestrowe, gdzie spiralnie skręcone włókna zapewniają elastyczność, lekkość i antystatyczność. Dostępne są też na rynku kołdry z wypełnieniem silikonowym i bambusowym. Należy dodać, że w zależności od wypełnienia różnie kształtuje się cena kołdry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img