Choroba wieńcowa – profilaktyka, objawy i leczenie

Choroba wieńcowa – profilaktyka, objawy i leczenie

Choroba niedokrwienna serca, jest znana również jako choroba wieńcowa i zwiastuje ją ból w klatce piersiowej. Pierwsze symptomy tego schorzenia mogą być nietypowe i dawać o sobie znać poprzez „maskę” – duszności, chroniczne zmęczenie, omdlenia, a nawet nudności oraz wymioty. O chorobie wieńcowej, jej objawach, grupie ryzyka i skutkach nieleczenia, opowiada dr hab. Małgorzata Kloch, kardiolożka z krakowskiego SCM clinic.

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Choroba wieńcowa polega na niedokrwieniu, a przez to niedotlenieniu mięśnia sercowego, czego powodem są zmiany powstałe w tętnicach wieńcowych. Skutkuje to ich całkowitemu zamknięciu, a to utrudnia przepływ krwi przez naczynia. Taki stan powoduje najczęściej miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli odkładanie się w nich blaszek miażdżycowych. Nieleczona choroba niedokrwienna serca może doprowadzić do zawału, co bezpośrednio zagraża życiu człowieka. Dr hab. Małgorzata Kloch tłumaczy, że czynniki wywołujące to schorzenie można podzielić na modyfikowalne oraz niemodyfikowalne. – Do niemodyfikowalnych, czyli takich, na które nie mamy wpływu, zaliczamy wiek, płeć oraz czynniki genetyczne. Problem ten dotyczy mężczyzn prawie dwa razy częściej, zwłaszcza po 45. roku życia, niż kobiet. W przypadku płci żeńskiej do grupy ryzyka należą z kolei osoby powyżej 55. roku życia. Do czynników modyfikowalnych, czyli takich, które mogą być ograniczone pod wpływem prawidłowego stylu życia lub stosowania leków, należą: nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca, nadwaga i otyłość, a także nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów (zarówno czynne jak i bierne), mała aktywność fizyczna oraz stres – podkreśla lekarka.

Na co zwrócić uwagę?

Najczęstszym objawem choroby, jest ból w klatce piersiowej. Może mieć charakter ucisku, pieczenia, dławienia, czy po prostu dyskomfortu. Dolegliwości pojawiają się za mostkiem, często promieniują do szyi, żuchwy, lewej ręki, a nawet pleców. Zazwyczaj objawy pojawiają się w czasie wysiłku, pod wpływem stresu lub przebywania na zimnym powietrzu. Po kilku minutach odpoczynku powinny one jednak ustąpić. – podkreśla kardiolożka.
Choroba wieńcowa może również objawiać się zawałem serca. Charakterystyczny wtedy, jest nieustępujący ból w tułowiu. Ma on zwykle charakter gniotący, ściskający, a nawet kłujący i może być spowodowany zaawansowanymi zmianami w tętnicach.

Diagnostyka

Ciągły ucisk w okolicy mostka powinien wzbudzać niepokój i skłaniać do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą. Ważne jest, aby przed wizytą pacjent wykonał badania, które będą pomocne podczas stawiania diagnozy. Żeby lekarz mógł ocenić ryzyko choroby i jej ewentualnego rozwoju, konieczne są badania oraz szczegółowy wywiad o prowadzonym stylu życia i nałogach. W przypadku choroby wieńcowej istotne są informacje o schorzeniach, na które pacjent cierpi np. nadciśnienie czy zwiększone stężenie cholesterolu (hipercholesterolemia). Kardiolożka SCM clinic wymienia możliwości diagnostyczne w przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej: U takich osób wykonujemy spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne (EKG), badanie echokardiograficzne (echo serca) oraz próbę wysiłkową, a w razie potrzeby 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera. Jeśli na tej podstawie lekarz uzna za konieczne, chory może zostać skierowany do diagnostyki inwazyjnej choroby niedokrwiennej serca, czyli tzw. koronarografii.

Profilaktyka i leczenie

Pacjent z chorobą niedokrwienną serca wymaga stałych i regularnych wizyt u kardiologa. Powinny odbywać się cyklicznie, także wtedy gdy stan zdrowia ulegnie poprawie. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, a w razie potrzeby wykonania zabiegu angioplastyki wieńcowej, czyli udrożnienia tętnicy wieńcowej za pomocą specjalnego balonika lub wszczepienia bajpasów – pomostów omijających zwężenie. Nie powinno się bagatelizować wykonywania badań okresowych, a także odstawiania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Profilaktyka, pierwotna i wtórna, jest często kluczowa. Równie istotna jak natychmiastowa zmiana trybu życia, tj. rzucenie palenia, stosowanie diety niskotłuszczowej i aktywność fizyczna.

Choroba niedokrwienna serca jest niebezpieczna i bezpośrednio wpływa na życie pacjentów. Warto więc być świadomym zagrożenia, unikać czynników zwiększających ryzyko zachorowania oraz stosować odpowiednią profilaktykę.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img