Bruksizm – nowa choroba cywilizacyjna naszych czasów

Bruksizm to choroba związana z niekontrolowanym zgrzytem zębów i jest znana już od XIX wieku. Ciężko jest oszacować, jak wiele osób dotyczy ta przypadłość. Według badań dotyczy ona od 8 do 31% ludzi. Liczby te stale rosną, ponieważ bruksizm występuje głównie w wyniku stresu, któremu naszemu społeczeństwo nie brakuje.

Mimo że bruksizm nie jest nową chorobą, świadomość społeczeństwa na temat tej przypadłości jest niewystarczająca. Profilaktyka i sam problem z wykrywalnością sprawiają, że duża część chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niszczą swoje zęby, ignorując oznaki bruksizmu. Dlatego rozmawiamy z lek. dent. Grzegorzem Kruczyńskim, ekspertem w dziedzinie implantologii, o tym jak zapobiegać i zwalczać epidemię bruksizmu.

Czym jest bruksizm?

Jest to zaburzenie ruchowe, które polega na mimowolnym skurczu mięśni żujących wpływa on negatywnie na struktury takie jak zęby, kość szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi.

,,Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych. Objawami bruksizmu mogą być ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, a także zła jakość snu. W niektórych przypadkach bruksizm może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z zębami i szczęką, takich jak złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych lub pogłębienie wad zgryzu.” – mówi Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Jak rozpoznać czy mam bruksizm?

Bruksizm objawia się głównie podczas snu i wtedy jest też najbardziej szkodliwy. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą zgrzytać zębami w trakcie snu, co jest słyszalne i uciążliwe dla innych osób.

,,Uciążliwość bruksizmu dla innych osób może pomóc nam w rozpoznaniu choroby. Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby, których partnerzy usłyszeli zgrzytanie zębami podczas snu. Pacjenci, którzy zauważają hałasowanie zębami w nocy, powinni skonsultować się z dentystą. Warto monitorować siebie i być dodatkowo wyczulony na pojawiające się bóle szczęki, stawów skroniowo- żuchwowych oraz wrażliwość lub uszkodzenia zębów. Dentysta z łatwością zaobserwuje starcie zębów powodowane przez bruksizm i zaproponuje leczenie które zahamuje ten proces.” – dodaje Grzegorz Kruszczyński.

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm jest chorobą, która ma podłoże jednakowo w psychice, w stanie naszych zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Rozpoczynając proces leczenia, należy pamiętać, że musimy leczyć jego objawy, jak i przyczyny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie jednej z nich, czyli napięcia mięśni żucia. Stosuje się do tego celu fizjoterapie, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapie. W przypadkach zaawansowanych, kiedy obserwujemy już znaczne zużycie zębów lub kości dookoła, konieczne jest zastosowanie technik odtwórczych, w tym odbudowy zniszczonych
zębów.

,,Dlatego pamiętajmy o tym, że wizyty kontrolne należy robić co pół roku. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie nieprzyjemności związanych z problemami zdrowotnymi, ale również nieprzyjemności związanych z ubytkiem zawartości naszego portfela.” – podkreśla Grzegorz.

Bruksizm – nowa choroba cywilizacyjna naszych czasów
Grzegorz Kruszczynski

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img