Ból porodowy i metody jego łagodzenia

ból
Ból porodowy i metody jego łagodzenia

Ból odczuwany w czasie porodu nie oznacza niczego złego. Wręcz przeciwnie – jest on sygnałem, że skurcze macicy doprowadzą do szczęśliwego finału, czyli rozwiązania i spotkania z wyczekiwanym dzieckiem. Hormony, które są wydzielane podczas porodu sprawiają, że w dużym stopniu kobieta zapomina o tym, co działo się w jego trakcie. Istnieją jednak metody łagodzenia bólu, które poleca Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii „Położna na Medal”. 

Skąd bierze się ból porodowy?

W pierwszym okresie porodu pojawia się ból związany z rozwieraniem się szyjki macicy i gruczołów. Gdy uzyskane zostaje pełne rozwarcie, a główka schodzi na dno miednicy, boleści są generowane przez rozciąganie się i uciskanie tkanek krocza. Cała macica i jej szyjka, unerwione są przez układ współczulny. Natężenie i rodzaj bólu na różnych etapach porodu informują rodzącą o tym co dzieje się w jej ciele i na jakim etapie trudnej drogi się znajduje. Dzięki temu można odpowiednio zareagować na dane bodźce i poszukać sposobów radzenia sobie z bólem, co gwarantuje sprawny i bezpieczny przebieg porodu.

Czynniki wpływające na odczuwanie bólu.

Dzielą się one na:
1. czynniki biologiczne, do których należą: wielkość dziecka, elastyczność tkanek miękkich i więzadeł, a także osobisty próg wrażliwości na ból,
2. czynniki psychofizyczne, ważne z punktu widzenia położnej, która ma na nie wpływ zarówno w przygotowaniu porodu jak i w jego trakcie.
Łagodzenie bólu jest ważne ze względu na komfort kobiety rodzącej, jednak ma to również wpływ na samopoczucie dziecka i ogólny przebieg porodu. Nadmierne odczuwanie boleści może prowadzić do wielu komplikacji. Żeby je złagodzić, stosowane są metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

  1. Techniki oddechowe – dzięki głębokim oddechom, które angażują przeponę, narządy są masowane, lepiej dotlenione i ukrwione. Sprawiają też, że ciało rozluźnia się. Ponadto skupienie na oddychaniu pomaga rodzącej skoncentrowanie się, osiągnięcie spokoju, a także pozwala na odpoczynek w przerwie między skurczami.
  2. Masaż podczas porodu – umożliwia przezskórną stymulację nerwów, dodaje energii i również pomaga rozluźnić ciało. Jest on także formą komunikacji z rodzącą, ponieważ niektóre kobiety potrzebują dotyku w czasie porodu i chcą być masowane podczas skurczu, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa krzyżowego.
  3. Wydawanie dźwięków – jest to prawdopodobnie najprostszy sposób na łagodzenie bólu. Oprócz tego, że rozluźnia, uwalnia też napięcie i pobudza działanie endorfin.
  4. Oddziaływanie zimnem i ciepłem – wiele kobiet korzysta z ciepłych i zimnych okładów naprzemiennie, ponieważ przynosi im to ulgę.
  5. Ruch i pozycje wertykalne – przyszłe mamy, które mogą swobodnie poruszać się podczas porodu, spontanicznie siadają, stają, kucają, spacerują, wykonują koliste ruchy biodrami, kołyszą się i korzystają z piłki.
  6. Aromaterapia – działanie zapachem olejków eterycznych łagodzi ból, uspokaja i łagodzi nudności.
  7. Woda – można ją wykorzystać za pomocą prysznica lub wanny. W wodzie rodząca czuje się lżejsza, dlatego łatwiej jest jej zmieniać pozycje. Mięśnie szkieletowe rozluźniają się, a także niwelowane jest odczucie bólu np. w okolicy krzyżowej dołem brzucha. Oprócz tego woda uspokaja i pozwala skoncentrować uwagę na ciele, a także poprawia krążenie krwi i dotlenienie mięśni.

Pomijając powyższe czynniki, niezwykle ważne są przede wszystkim: obecność bliskiej osoby, zrozumienie, wsparcie emocjonalne, dodawanie otuchy i odpowiednie reagowanie na potrzeby kobiety rodzącej.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

  1. Analgezja wziewna – gaz rozweselający
  2. Dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów
  3. Analgezja regionalna (zewnątrzoponowa, podpajęczynówkowa)

Żeby złagodzić ból farmakologicznie, potrzebna jest zgoda rodzącej. Bierze się również pod uwagę indywidualny schemat postępowania w każdym przypadku. Bezsprzecznie należy udzielić informacji rodzącej na temat wpływu danej metody na nią i dziecko, a także o możliwych działaniach ubocznych. Takie czynności są wykonywane pod nadzorem lekarza i położnej. W tym czasie kontroluje się również płód. Podczas porodu rodząca ma prawo do łagodzenia bólu i sama decyduje który z nich będzie dla niej najlepszy. 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img