Ból brzucha dla każdego jest czymś innym

Przyczyny bólu brzucha

Czemu boli brzuch?

Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% – mężczyźni(1). A powodów może być wiele – od zdrowotnych po te związane z naszym stanem emocjonalnym. Każdy ból brzucha ma inne przyczyny i skutki. Każdy człowiek w różny też sposób odczuwa i reaguje na ból. Chcąc pomóc zarówno kobietom jak i mężczyznom w walce z dolegliwościami w jamie brzusznej, NO-SPA nieprzerwanie od 50 lat (2) bada i szuka sposobów walki z bólem brzucha oraz nowych faktów z tego zakresu. Co już wiemy?

Myśląc o bólu brzucha, większość z nas powie, że kobiety najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z menstruacją, a brzuchy panów cierpią z powodu złej diety. To zdecydowanie generalizowanie tematu. Dla każdego z nas każdy ból brzucha jest czymś innym – wywołują go różne czynniki, a i same odczucia różnią się między sobą. Jak wynika z badania internetowego „Co boli Polaków” przeprowadzonego wiosną 2014 roku dla NO-SPY, kiedy boli nas brzuch, określamy go jako: ściskanie (55%), kłucie (47%), wzdęcia (49%), mdłości (47%) czy nieprzyjemne uczucie gniecenia (21%) (3). Rodzaje bólów brzucha są bardzo różnorodne, ale większość spowodowana jest skurczami mięśni gładkich(4). Przyczyn takich skurczów według badanych może być wiele – od czynników zdrowotnych po te związane z nieodpowiednią dietą, zbyt szybkim trybem życia a nawet stresem(5)!

Można więc powiedzieć, że brzuch to swego rodzaju papierek lakmusowy wskazujący, jaki tryb życia prowadzimy, jakie emocje gromadzimy w sobie i jaki jest ogólny stan naszego zdrowia. Każdy dyskomfort, jaki odczuwamy, może wpływać na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób reagujemy na otaczający nas świat. Ból pogarsza nie tylko nasz fizyczny stan zdrowia, ale także obniża komfort psychiczny: przyczynia się do wywołania napięcia, stresu a nawet depresji (6). Bóle brzucha –menstruacyjne, związane z nieodpowiednim odżywianiem się, jak i te spowodowane stresem – nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem i być sobą. Jesteśmy rozkojarzeni, rozdrażnieni i bardziej podatni na różnego rodzaju negatywne bodźce.

Badacze często określają brzuch, jako drugi mózg. Zdarza się, że stan psychiczny człowieka oddziałuje na układ pokarmowy, powodując ból fizyczny. Mowa tu chociażby o stresie czy przygnębieniu. W wyniku takich emocji spada bariera ochronna naszego organizmu, co może objawiać się np. biegunką czy uczuciem ucisku na brzuch, które zazwyczaj mijają wraz z poprawą psychicznego samopoczucia. Czasami sprawy przybierają jednak nieco poważniejszy obrót: kiedy stres, którego doświadczamy, trwa bardzo długo, ogniska zapalne nie wygasają i mogą przekształcić się np. w bolesną nadwrażliwość – mówi dr n. med. Anna Bukowska-Posadzy, psycholog kliniczny i psychoprofilaktyk.