Bezpieczny powrót do szkoły i przedszkola, czyli biegunce mówimy stop

Ta ostatnia występuje z większym nasileniem właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze organizmy są już narażone na atak krążących wokół nas wirusów i bakterii. W tym czasie należy więc szczególnie zadbać o komfort naszego dziecka, by mogło skupić się na nauce i zabawie z rówieśnikami.

Monitorowanie stanu dziecka

Ważne jest, by uważnie obserwować samopoczucie dziecka, szczególnie podczas pierwszych dni od powrotu do szkoły, żłobka czy przedszkola. Dla dziecka to często stresujący i trudny czas, zwłaszcza w przypadku gdy dopiero zaczyna edukację lub zmienia grupę czy klasę. Wówczas stresowi, towarzyszyć mogą dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha, a także brak apetytu. Ponadto rozregulowanie funkcjonowania układu autonomicznego pod wpływem hormonów stresu – kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, może skutkować rozwolnieniem. Największymi zagrożeniami, które wiążą się z biegunką, są utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Należy więc podawać dziecku jak najwięcej płynów, a także jak najszybciej zastosować jeden z preparatów przeciwbiegunkowych (np. Tasectan), który bez porażenia czynności jelit, skróci czas trwania dolegliwości oraz przywróci prawidłowe funkcjonowanie jelit.

„Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia dziecka, ponieważ woda jest niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, które odbywają się w naszym organizmie. Utrata powyżej 5% masy ciała w trakcie biegunki jest już poważnym stanem wymagającym nawadniania dożylnego w warunkach szpitalnych. Odwodnienie prowadzi do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej, a nawet do poważnych zaburzeń funkcjonowania mózgu i może grozić śmiercią – dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wprowadzenie preparatów przeciwbiegunkowych, które skutecznie skrócą czas trwania biegunki” – powiedział dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Szybkość działania – niezależnie od źródła infekcji

Kiedy za oknem robi się chłodniej, wirusy i bakterie pojawiają się wokół nas, jak grzyby po deszczu. Przenoszą się głównie drogą kropelkową oraz pokarmową, błyskawicznie przedostają się do układu pokarmowego, atakują nabłonek jelitowy i w szybkim tempie się namnażają. Biegunka może być wywołana zarówno przez wirusy (rotawirusy, astrowirusy, enterowirusy, norowirusy czy adenowirusy), jak i przez bakterie (np. Salmonella, gronkowiec złocisty, Campylobacter, E. coli). Zakażenia jelitowe objawiają się bólami brzucha, nudnościami lub wymiotami.

„Biegunka w początkowym okresie przebiega bardzo podobnie niezależnie od przyczyny. Prawdziwą etiologię biegunki będzie można poznać dopiero po badaniach wirusologicznych lub bakteriologicznych kału. Dlatego w pierwszej fazie powinniśmy zawsze postępować podobnie. A więc stosować kompleksowe postępowanie przeciwbiegunkowe, obejmujące nawadnianie, czyli uzupełnianie utraconej wody; uzupełnianie strat elektrolitów; stosowanie diety i probiotyków; a także preparatów o wielokierunkowym działaniu przeciwbiegunkowym czyli eliminujących stan zapalny, neutralizujących toksyny, osłaniających ścianę jelita i skracających czas biegunki, ale bez efektu porażenia perystaltyki jelit” – dodaje dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Higiena przede wszystkim

Do infekcji może dojść np. podczas zjedzenia produktu skażonego przez wirusy lub bakterie albo toksyny bakteryjne. Zakażenia można się nabawić także w ogólnodostępnej toalecie, jak również poprzez kontakt z rówieśnikiem, który sam boryka się z biegunką, jeśli nie umył rąk po wyjściu z toalety. Warto więc zwrócić dziecku uwagę na konieczność zachowania higieny w szkole czy przedszkolu (mycie rąk po wizycie w łazience, korzystanie z higienicznych nakładek na toalety etc.). To z pewnością pomoże zminimalizować ryzyko infekcji.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego naszą pociechę czeka mnóstwo wyzwań. Powrót do przyjaciół i nauki powinien być komfortowy. Aby nic temu nie przeszkodziło powinniśmy zabezpieczyć się na wypadek nieprzyjemnej dolegliwości i zawsze mieć pod ręką odpowiedni preparat antybiegunkowy (np. Tasectan) – adekwatny do wieku dziecka i łatwy do podania (np. w saszetkach do sporządzenia zawiesiny doustnej).

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img