Bańki chińskie to przyrządy, którym kiedyś przypisywano niesamowite właściwości. Pomagały one w zasadzie na wszystko, a nawet twierdzono, że mogą odgonić „złe duchy”. Teraz doskonale wiemy, że podobne teorie nie są do końca zgodne z prawdą, co jednak nie oznacza, że bańki chińskie są zupełnie nieskuteczne. Wręcz przeciwnie – mają szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie i nie tylko.
Historia stawiania baniek
Stawianie baniek chińskich, wbrew swojej nazwie, rozpoczęło się w starożytnym Egipcie. Ówcześni medycy stosowali je w walce z wszelkiego rodzaju bólami, zawrotami głowy i dolegliwościami trawiennymi oraz menstruacyjnymi. Później metoda ta nieco ewaluowała, a zakres dolegliwości nią leczonych rozszerzał się. Baniek chińskich używano w kuracji antyprzeziębieniowej i przeciwgorączkowej. Stosowano je także w walce z uporczywym stresem.
Z kolei w Chinach bańki stawiało się tam, gdzie przypływ energii życiowej, która w kulturze chińskiej zwana jest qi, został zaburzony.
Do Polski metoda ta dotarła w XIX wieku. Leczono nią różnego rodzaju choroby, głównie związane z mięśniami. Niemniej w tamtym okresie terapię próżniową uważano za nie do końca skuteczną. Ufano bowiem raczej wewnętrznym sposobom leczenia (np. farmakologii).
Współczesne zastosowanie baniek
Obecnie bańki chińskie są wykorzystywane nie tylko przez lekarzy, ale i kosmetologów, masażystów czy specjalistów z zakresu sportu. Ich skuteczne działanie odnotowuje się na wielu płaszczyznach. Wspomagają krążenie, nawadniają tkanki, usuwają zastoje, a także sprzyjają w tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych.
– Bańki wykorzystywane są obecnie w celu poprawy krążenia, usprawnienia przepływu limfy w organizmie czy usuwania zastojów albo nawet jako element terapii blizn. Progres metod i ich zastosowania doprowadził również do powstania baniek silikonowych, za pomocą których wykonuje się masaże w celu ujędrniania skóry oraz usuwania cellulitu […] Tymi samymi bańkami można także masować brzuch, plecy czy kark, przez co ból tych części ciała staje się łagodniejszy – tłumaczy mgr Anna Rakowska, fizjoterapeutka z salonu odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.
Bańki chińskie – jak to działa?
Żeby postawić bańki, należy użyć podciśnienia, dzięki któremu skóra się unosi. Tym samym powoduje odciągnięcie przylegających do siebie tkanek, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Dochodzi do tego wskutek wydzielania histaminy. Proces ten ma miejsce podczas rozluźniania mięśni gładkich tam, gdzie bańki są stawiane.
Na samym końcu następuje zwiększona wymiana płynów tj. krew, limfa oraz płyn tkankowy. Pod wpływem podciśnienia, które pojawia się w tkankach, substancje odżywcze mogą trafić w odpowiednie miejsca, a zbędne „odpady” zostają usunięte.
Niezwykłe bańki chińskie
Poza wymienionymi już zastosowaniami medycznymi bańki chińskie przyczyniły się także do powstania laktatorów, dzięki którym można ściągać mleko matki. Łagodzą one także zaburzenia laktacji.
Ponadto w oparciu o metodę stawiania baniek udało się stworzyć przyrządy do usuwania jadu węży i pszczół. Takie zestawy pozwalają pozbyć się trucizny z organizmu w sposób szybki i bezpieczny.