Bańki chińskie – jakie mają współczesne wykorzystanie?

Bańki chińskie
Bańki chińskie – jakie mają współczesne wykorzystanie?

Bańki chińskie to przyrządy, którym kiedyś przypisywano niesamowite właściwości. Pomagały one w zasadzie na wszystko, a nawet twierdzono, że mogą odgonić „złe duchy”. Teraz doskonale wiemy, że podobne teorie nie są do końca zgodne z prawdą, co jednak nie oznacza, że bańki chińskie są zupełnie nieskuteczne. Wręcz przeciwnie – mają szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie i nie tylko.

Historia stawiania baniek

Stawianie baniek chińskich, wbrew swojej nazwie, rozpoczęło się w starożytnym Egipcie. Ówcześni medycy stosowali je w walce z wszelkiego rodzaju bólami, zawrotami głowy i dolegliwościami trawiennymi oraz menstruacyjnymi. Później metoda ta nieco ewaluowała, a zakres dolegliwości nią leczonych rozszerzał się. Baniek chińskich używano w kuracji antyprzeziębieniowej i przeciwgorączkowej. Stosowano je także w walce z uporczywym stresem.
Z kolei w Chinach bańki stawiało się tam, gdzie przypływ energii życiowej, która w kulturze chińskiej zwana jest qi, został zaburzony.
Do Polski metoda ta dotarła w XIX wieku. Leczono nią różnego rodzaju choroby, głównie związane z mięśniami. Niemniej w tamtym okresie terapię próżniową uważano za nie do końca skuteczną. Ufano bowiem raczej wewnętrznym sposobom leczenia (np. farmakologii).

Współczesne zastosowanie baniek

Obecnie bańki chińskie są wykorzystywane nie tylko przez lekarzy, ale i kosmetologów, masażystów czy specjalistów z zakresu sportu. Ich skuteczne działanie odnotowuje się na wielu płaszczyznach. Wspomagają krążenie, nawadniają tkanki, usuwają zastoje, a także sprzyjają w tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych.

– Bańki wykorzystywane są obecnie w celu poprawy krążenia, usprawnienia przepływu limfy w organizmie czy usuwania zastojów albo nawet jako element terapii blizn. Progres metod i ich zastosowania doprowadził również do powstania baniek silikonowych, za pomocą których wykonuje się masaże w celu ujędrniania skóry oraz usuwania cellulitu […] Tymi samymi bańkami można także masować brzuch, plecy czy kark, przez co ból tych części ciała staje się łagodniejszy – tłumaczy mgr Anna Rakowska, fizjoterapeutka z salonu odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.

Bańki chińskie – jak to działa?

Żeby postawić bańki, należy użyć podciśnienia, dzięki któremu skóra się unosi. Tym samym powoduje odciągnięcie przylegających do siebie tkanek, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Dochodzi do tego wskutek wydzielania histaminy. Proces ten ma miejsce podczas rozluźniania mięśni gładkich tam, gdzie bańki są stawiane.
Na samym końcu następuje zwiększona wymiana płynów tj. krew, limfa oraz płyn tkankowy. Pod wpływem podciśnienia, które pojawia się w tkankach, substancje odżywcze mogą trafić w odpowiednie miejsca, a zbędne „odpady” zostają usunięte.

Niezwykłe bańki chińskie

Poza wymienionymi już zastosowaniami medycznymi bańki chińskie przyczyniły się także do powstania laktatorów, dzięki którym można ściągać mleko matki. Łagodzą one także zaburzenia laktacji.
Ponadto w oparciu o metodę stawiania baniek udało się stworzyć przyrządy do usuwania jadu węży i pszczół. Takie zestawy pozwalają pozbyć się trucizny z organizmu w sposób szybki i bezpieczny.

 

 

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img