Badanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób – działaj zawczasu!

Najnowsze alarmujące dane wskazują, że aż 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty. Społeczeństwo wyraźnie nie zdaje sobie sprawy z konieczności badania oczu. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko wykrycie wady wzroku, ale również wielu chorób układu krążenia, cukrzycy czy chorób układu krwionośnego, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy anemia.

Polacy lekceważą narząd wzroku

Niepokój budzi fakt, że 26% Polaków źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a 16% ani razu nie było u okulisty. Wielu z nas zaczyna interesować się oczami, dopiero po pojawieniu się silniejszych, uciążliwych dolegliwości. Gdy pojawią się zaburzenia ostrości wzroku lub zacznie doskwierać nam ból, podrażnienie czy zaczerwienienie oczu na profilaktykę jest już często za późno. Jak wskazują badania – ponad 70% Polaków zadeklarowało występowanie takich problemów jak uczucie „piasku w oczach” (74%), czy zaczerwienienia oczu (78%). Brak szybkiej reakcji może trwale uszkodzić narząd wzroku, który dostarcza naszemu mózgowi aż 83% informacji
o otaczającym nas środowisku

Badanie wzroku jest szybkie i bezbolesne, a ponadto pozwala na zdiagnozowanie różnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie. Polacy bardzo często umierają z powodu chorób, takich jak między innymi powikłania cukrzycowe czy zaburzenia układu krążenia. Schorzenia sercowo-naczyniowe są przyczyną prawie 70% zgonów.

Oczy a choroby układowe

W przypadku cukrzyków, nie bez powodu mówi się, że poznamy cierpiących na tę chorobę po oczach.
Ta dolegliwość wywołuje zmiany w małych naczyniach, które znajdują się w siatkówce oczu. Z tego powodu okulista, po podaniu leku rozszerzającego źrenicę i ocenie tylnego obszaru gałki ocznej (tzw. dna oka), może dostrzec zmiany typowe dla cukrzycy.

Innym przykładem jest miażdżyca, w przypadku której zlokalizowanie zmian jest ciężkie. To choroba układu krwionośnego, którego elementy rozmieszczone są w całym organizmie człowieka. Badanie dna oka to kontrola stanu naczyń siatkówki, która odzwierciedla ogólną kondycję organizmu.

Kolejną chorobą, którą może wykryć okulista jest anemia. Jest to inaczej niedokrwistość, której objawy zazwyczaj weryfikujemy podczas morfologii. Alternatywą dla badania deficytu żelaza charakterystycznego dla anemii jest mniej inwazyjna i bezbolesna metoda – badanie oczu. Szczególnie osobom cierpiącym na hemofobię – lęk przed widokiem, pobieraniem i badaniem krwi, badanie oftalmoskopem oszczędzi konfrontacji z ich obiektem strachu, a w większości przypadków pozwoli zdiagnozować przewlekłą chorobę.

Szybkie rozpoznanie wielu chorób pozwoli zapobiec ich niebezpiecznym następstwom, uniknąć niepotrzebnych kosztów leczenia w zaawansowanym stadium, a także poprawi jakość życia. Badanie oka z zastosowaniem oftalmoskopu, zwanego inaczej wziernikiem ocznym, może przed tym uchronić,
co jednoznacznie potwierdzają zarówno lekarze okuliści, jak również kardiolodzy.

Badanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób – działaj zawczasu!

Wielkie Badanie Wzroku

Jest to ogólnopolska kampania, organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku w ponad 180 salonach optycznych w całej Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img