Angina – jak rozpoznać, kiedy i dlaczego nie powinno się odkładać wizyty u lekarza

angina

Jedną z najczęstszych chorób gardła jest angina. Jej objawy początkowo mogą przypominać przebieg grypy, jednak bardzo szybko lekki ból i ogólne zmęczenie przeobrażają się w poważniejsze następstwa, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować.

 

Co wywołuje anginę?

Rozwój choroby najczęściej związany jest z atakiem bakterii, tak zwanych paciorkowców. Atakują one migdałki podniebienne oraz błonę śluzową gardła, efektem czego jest się stan zapalny, który, z biegiem czasu, może się rozrastać. W niektórych przypadkach anginę wywołać mogą również wirusy oraz grzyby.

Podkreślić należy fakt, iż angina należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. To zaś oznacza, że można się nią w bardzo prosty sposób zarazić. Dlatego też osoby zdrowe nie powinny korzystać z tych samych naczyń, co chorzy. Ograniczyć należy również wzajemne kontakty.

Jak rozpoznać anginę?

Możliwe jest to poprzez dokładne obserwowanie towarzyszących jej objawów. Na samym początku chory skarży się przede wszystkim na ból gardła, który prowadzi do problemów z przełykaniem. Jeżeli tego typu kłopoty zostaną przez nas zbagatelizowane, po jednym bądź dwóch dniach do objawów dołączy gorączka. Ból natomiast może rozprzestrzenić się również na szyję i okolice uszu.

Są to objawy typowe dla podobnych dolegliwości. Z anginą związane są jednak również wymioty i to właśnie one okazują się jasnym sygnałem wskazującym na jej wystąpienie. Do kolejnych objawów choroby należ zaliczyć także powiększenie migdałków, brak apetytu i ogólne zmęczenie.

Angina leczona na odpowiednio wczesnym etapie zazwyczaj zanika po kilku dniach. Leczenie najczęściej opiera się na zastosowaniu antybiotyków, który dobierany jest przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem. Podczas anginy niezwykle ważne jest to, aby stale nawadniać organizm – poza tym zaleca się stosowanie środków, które w szybkim czasie doprowadzą do zredukowania bólu gardła. Dzięki temu możliwe stanie się normalne przełykanie, choć na wczesnym etapie choroby zaleca się spożywanie pokarmów w stanie płynny bądź półpłynnym.

Wspomniane wyżej środki na ból najczęściej występują w formie tabletek do ssania bądź aerozoli. Tego typu lekarstwa możemy zakupić bez konieczności okazywania recepty. Można nabyć je w aptece internetowej https://www.apo-discounter.pl.

Anginy nie można bagatelizować!

Kilkudniowa kuracja nie jest zbytnio uciążliwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę ewentualne następstwa nieleczonej choroby.
Wspomnieć należy o tym, iż po upływie kilku dni stan zapalny może się rozprzestrzenić w bardzo poważnym stopniu. Gdy dojdzie do zakażenia gardła, najczęściej pojawia się tak zwany ropień około migdałkowy, który związany jest z gromadzeniem się dużych ilości ropy między bocznymi ścianami gardła a torebką migdałową.

Poza intensywnym bólem gardła, dolegliwość ta objawia się najczęściej szczękościskiem, wysoką gorączką, bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust oraz zaburzeniami mowy i oddychania. Stan ten jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Nieleczona angina bardzo często doprowadza również do pojawienia się innych chorób. Najczęstszą z nich jest zapalenie zatok. Objawia się ono między innymi silnym bólem w okolicach czoła, nosa bądź górnych partii czaszki. Wymienić należy również między innymi zapalenie wsierdzia, płuc, a nawet opon mózgowych.

Wszystko to pokazuje w sposób dobitny, że anginy w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, da których ewentualne powikłania mogą okazać się groźne w sposób podwójny.