Anestezjolog – fakty i mity na temat jego pracy

Anestezjolog
Anestezjolog – fakty i mity na temat jego pracy

Anestezjolog – pacjenci zwykle kojarzą go z podawaniem znieczulenia ogólnego przed operacją. Należy jednak wiedzieć, że zakres jego obowiązków oraz rola w procesie leczenia są o wiele większe. Bez niego nie wyobrażamy sobie chociażby tak ważnej dzisiaj respiroterapii, która w dobie pandemii zyskała olbrzymie znaczenie.
Lekarz Piotr Zydroń – specjalista anestezjolog, Kierownik Oddziału Anestezjologii w klinice Carolina Medical Center, komentuje powszechne teorie na temat swojego zawodu i objaśnia, co stanowi prawdę, a co należy traktować jako mit.

Czy anestezjolog pracuje tylko na bloku operacyjnym? – mit

Jego miejsce pracy nie ogranicza się jedynie do bloku operacyjnego. Działa również na oddziale intensywnej terapii, a także w poradni leczenia bólu. Często prowadzi resuscytację, ponieważ zwykle należy do szpitalnych zespołów reanimacyjnych, a więc wzywa się go w przypadkach zatrzymania krążenia, aby udzielił natychmiastowej pomocy.

Czy rola anestezjologa polega wyłącznie na podaniu znieczulenia podczas operacji? – mit

Znieczulenie zawsze musi być odpowiednio dobrane, oddzielnie pod każdego pacjenta. Anestezjolog ma ułatwić choremu przejście przez okres okołooperacyjny. Rolą takiego specjalisty jest leczenie bólu oraz stworzenie komfortu zarówno operowanemu, jak i operatorowi (w co często wchodzi wspomaganie pacjenta respiratorem właśnie przez anestezjologa).

Czy anestezjolog daje „zielone światło” na dopuszczenie pacjenta do zabiegu? – fakt

Faktycznie anestezjolog podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy chory może zostać poddany danej operacji. Bierze pod uwagę jego stan zdrowia i specyfikę zabiegu. Dokonuje analizy m.in. stresu operacyjnego, urazu tkanek, krwawienia, pozycji ciała, stymulacji bólowej oraz przewiduje, jak zachowa się organizm w obliczu zabiegu. Analizuje także historię medyczną pacjenta.

Czy to lekarz prowadzący lub operator podejmuje decyzję w sprawie wyboru rodzaju znieczulenia? – mit

To anestezjolog odpowiada za dobór znieczulenia. Uwzględnia przy tym wiele czynników takich jak stan zdrowia pacjenta, rodzaj i specyfikę zabiegu operacyjnego oraz przebieg okresu pooperacyjnego (np. potrzebę wczesnej bolesnej rehabilitacji). W klinice doktora Piotra Zydronia pacjenci kierowani są najpierw do specjalistycznej poradni anestezjologicznej, gdzie lekarz kwalifikuje ich do zabiegu. W poradni omawia się także rodzaje znieczuleń. Ponadto zwykle wybiera się znieczulenia regionalne, które pozwalają blokować ból jedynie w operowanej okolicy. Istnieją jeszcze znieczulenia przewodowe, zewnątrzoponowe oraz ogóle dożylne.

Czy anestezjolog zajmuje się leczeniem bólu pojawiającego się np. na skutek operacji czy bólu nowotworowego? – fakt

Anestezjolog przeprowadza terapię przeciwbólową, która następuje po zabiegu. Jest ona dostosowana do pacjenta i stopnia nasilenia bólu. W leczeniu bólu przewlekłego można stosować formy znieczulenia regionalnego, a czasem nawet antydepresanty i leki przeciwpadaczkowe.
Na najwyższe standardy w zakresie leczenia bólu wskazuje certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Klinika, w której pracuje doktor Piotr Zydroń, również uzyskała taką certyfikację. Prowadzi ona monitoring natężenia bólu u wszystkich pacjentów pooperacyjnych.

Czy anestezjolog dba o komfort psychiczny pacjenta? – fakt

Oprócz oceny stanu fizycznego, anestezjolog zajmuje się również komfortem psychicznym chorego. Udziela on wsparcia pacjentowi i jego bliskim, musi wykazywać się empatią oraz zrozumieniem i cierpliwością. Dostarcza także istotnych informacji i rozwiewa obawy związane z procesem leczenia.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak protetyka wpływa na estetykę zębów?

Na czym polega protetyka stomatologiczna? Nie ulega wątpliwości, że estetyka zębów ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Osoby z pięknym uśmiechem często odczuwają większą pewność...

Zalety posiadania pralko-suszarki w domu

Definicja i działanie pralko-suszarki Pralko-suszarka to urządzenie AGD, które umożliwiające wykonanie procesu prania i suszenia w jednym cyklu pracy, bez konieczności przekładania prania. To zaawansowane...

Codzienny spacer – jakie efekty zauważysz po miesiącu?

Każda z tych aktywności wymaga jednak czasu, a jeśli Twój dzień niemal w całości wypełniają obowiązki zawodowe i domowe, często trudno wygospodarować choć godzinę...

Wpływ witamin D3 i K2 na organizm

Jakie korzyści daje witamina D3? Witamina D3 posiada wiele korzystnych właściwości – od budowy kości po wzmocnienie organizmu. Ten mikroskładnik reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, wspierając utrzymanie...

Dlaczego warto nosić ubrania z lnu?

Naturalna oddychalność i komfort termiczny Len jest znany ze swojej doskonałej oddychalności. Struktura włókien lnianych pozwala na swobodny przepływ powietrza, co jest kluczowe podczas gorących...
spot_img