Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu lub wykonanego zabiegu chirurgicznego, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, także wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.
Czynniki wpływające na wygląd blizny
Tworzenie blizny oraz jej ostateczny kształt trwa od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie blizna ulega wielu zmianom oraz dynamicznej przebudowie. Prawidłowe i szybkie gojenie się blizny zależy od wielu czynników, np. wieku, stanu zdrowia danej osoby czy miejsca zranienia.
Wiek
Osoby starsze są szczególnie narażone na powstawanie widocznych blizn, ponieważ ich skóra znacznie wolniej ulega procesowi regeneracji. Natomiast skóra dzieci ma tendencję do nadprodukcji kolagenu, na skutek czego blizny stają się większe i grubsze.
Rodzaj skóry
Osoby o bardzo jasnej lub ciemniejszej karnacji są znacznie bardziej podatne na tworzenie się blizn i keloidów.
Hormony
Zachwianie gospodarki hormonalnej również wpływa na proces zabliźniania się ran. Problem widocznych blizn może dotknąć przede wszystkim kobiety w ciąży czy nastolatki w fazie dojrzewania a także osoby z nadwagą.
Umiejscowienie na ciele
W miejscach, gdzie skóra ulega rozciąganiu mogą pojawić się bardziej widoczne blizny. Tego typu zmiany tworzą się zazwyczaj na: mostku, ramionach czy małżowinach usznych.
Geny
Tendencję do nieprawidłowego bliznowacenia można po prostu odziedziczyć.
Charakter rany
Największe ryzyko powstawania blizn następuje w przypadku oparzeń chemicznych i termicznych oraz ran szarpanych, które goją się trudniej niż te cięte.
Choroby
Trudniejsze gojenie ran i blizn następuję również w przypadku chorób metabolicznych i cukrzycy.
Przepis na zmniejszenie widoczności blizn? Regularna pielęgnacja!
Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości. Z pomocą nadchodzą plastry Contractubex®, których intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, zapewniający odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Długotrwałe działanie substancji aktywnych preparatu (6-12 godzin) pozytywnie wpływa na końcowy efekt leczenia. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące,