Bezpieczny powrót do szkoły i przedszkola, czyli biegunce mówimy stop

Ta ostatnia występuje z większym nasileniem właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze organizmy są już narażone na atak krążących wokół nas wirusów i bakterii. W tym czasie należy więc szczególnie zadbać o komfort naszego dziecka, by mogło skupić się na nauce i zabawie z rówieśnikami.

Monitorowanie stanu dziecka

Ważne jest, by uważnie obserwować samopoczucie dziecka, szczególnie podczas pierwszych dni od powrotu do szkoły, żłobka czy przedszkola. Dla dziecka to często stresujący i trudny czas, zwłaszcza w przypadku gdy dopiero zaczyna edukację lub zmienia grupę czy klasę. Wówczas stresowi, towarzyszyć mogą dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha, a także brak apetytu. Ponadto rozregulowanie funkcjonowania układu autonomicznego pod wpływem hormonów stresu – kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, może skutkować rozwolnieniem. Największymi zagrożeniami, które wiążą się z biegunką, są utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Należy więc podawać dziecku jak najwięcej płynów, a także jak najszybciej zastosować jeden z preparatów przeciwbiegunkowych (np. Tasectan), który bez porażenia czynności jelit, skróci czas trwania dolegliwości oraz przywróci prawidłowe funkcjonowanie jelit.

„Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia dziecka, ponieważ woda jest niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, które odbywają się w naszym organizmie. Utrata powyżej 5% masy ciała w trakcie biegunki jest już poważnym stanem wymagającym nawadniania dożylnego w warunkach szpitalnych. Odwodnienie prowadzi do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej, a nawet do poważnych zaburzeń funkcjonowania mózgu i może grozić śmiercią – dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wprowadzenie preparatów przeciwbiegunkowych, które skutecznie skrócą czas trwania biegunki” – powiedział dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Szybkość działania – niezależnie od źródła infekcji

Kiedy za oknem robi się chłodniej, wirusy i bakterie pojawiają się wokół nas, jak grzyby po deszczu. Przenoszą się głównie drogą kropelkową oraz pokarmową, błyskawicznie przedostają się do układu pokarmowego, atakują nabłonek jelitowy i w szybkim tempie się namnażają. Biegunka może być wywołana zarówno przez wirusy (rotawirusy, astrowirusy, enterowirusy, norowirusy czy adenowirusy), jak i przez bakterie (np. Salmonella, gronkowiec złocisty, Campylobacter, E. coli). Zakażenia jelitowe objawiają się bólami brzucha, nudnościami lub wymiotami.

„Biegunka w początkowym okresie przebiega bardzo podobnie niezależnie od przyczyny. Prawdziwą etiologię biegunki będzie można poznać dopiero po badaniach wirusologicznych lub bakteriologicznych kału. Dlatego w pierwszej fazie powinniśmy zawsze postępować podobnie. A więc stosować kompleksowe postępowanie przeciwbiegunkowe, obejmujące nawadnianie, czyli uzupełnianie utraconej wody; uzupełnianie strat elektrolitów; stosowanie diety i probiotyków; a także preparatów o wielokierunkowym działaniu przeciwbiegunkowym czyli eliminujących stan zapalny, neutralizujących toksyny, osłaniających ścianę jelita i skracających czas biegunki, ale bez efektu porażenia perystaltyki jelit” – dodaje dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Higiena przede wszystkim

Do infekcji może dojść np. podczas zjedzenia produktu skażonego przez wirusy lub bakterie albo toksyny bakteryjne. Zakażenia można się nabawić także w ogólnodostępnej toalecie, jak również poprzez kontakt z rówieśnikiem, który sam boryka się z biegunką, jeśli nie umył rąk po wyjściu z toalety. Warto więc zwrócić dziecku uwagę na konieczność zachowania higieny w szkole czy przedszkolu (mycie rąk po wizycie w łazience, korzystanie z higienicznych nakładek na toalety etc.). To z pewnością pomoże zminimalizować ryzyko infekcji.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego naszą pociechę czeka mnóstwo wyzwań. Powrót do przyjaciół i nauki powinien być komfortowy. Aby nic temu nie przeszkodziło powinniśmy zabezpieczyć się na wypadek nieprzyjemnej dolegliwości i zawsze mieć pod ręką odpowiedni preparat antybiegunkowy (np. Tasectan) – adekwatny do wieku dziecka i łatwy do podania (np. w saszetkach do sporządzenia zawiesiny doustnej).

Polecane

Najnowsze

Korzyści lodówek side-by-side dla wieloosobowych rodzin

Współczesne gospodarstwa domowe, szczególnie te wieloosobowe, stawiają przed producentami sprzętu AGD wyjątkowe wyzwania. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych, co jest kluczowe dla zapewnienia świeżości i jakości żywności.

Zimowa pielęgnacja skóry problematycznej

Przezimowana skóra może być wyjątkowo wymagająca, zwłaszcza jeśli borykasz się z problemami takimi jak trądzik czy łuszczyca. Nie daj jednakże, aby niska temperatura i suchy powietrze zdominowały Twoją pielęgnację!

Najlepsza maseczka na zimę. Poznaj domowy sposób przygotowania!

Zima to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony i nawilżenia. Zapomnij o drogich kosmetykach - najlepszą maseczkę na zimę przygotujesz w domu! Dzięki prostym składnikom, takim jak miód i awokado, Twoja cera będzie promienna i odżywiona. Poznaj przepis na idealną maseczkę już teraz!

Epilacja laserowa a pielęgnacja skóry przed i po zabiegu: Na co zwrócić uwagę?

Epilacja laserowa: Przygotowanie skóry do zabiegu Przygotowanie skóry do zabiegu, jakim jest epilacja laserowa, wymaga odpowiednich działań już na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem. Przede...

Odkurz cały dom na jednym ładowaniu z Electrolux

Electrolux odpowiada na te potrzeby, prezentując odkurzacz bezprzewodowy Power Hygienic 800, który umożliwia efektywne sprzątanie całego domu na jednym ładowaniu, wyznaczając nowe standardy w...