Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która może znacznie utrudniać życie, a mimo to wiele osób nie zgłasza się z tym problemem do lekarza i nie podejmuje leczenia. Wprawdzie nie opracowano dotychczas metod pozwalających na całkowite wyleczenie z tej choroby, jednak jej rozpoznanie i podjęcie odpowiednich działań leczniczych umożliwia złagodzenie objawów, a co za tym idzie – pozwala na normalne funkcjonowanie na co dzień. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego?
Przyczyny nadwrażliwości jelita
Jako że jelito drażliwe jest dość „nowym” schorzeniem – zdiagnozowano je dopiero pod koniec lat 90. XX wieku – jego przyczyny zostały jedynie częściowo określone. Do głównych czynników wywołujących objawy jelita drażliwego należą infekcje układu pokarmowego oraz przyjmowanie antybiotyków przez dłuższy czas. Schorzenie może mieć również charakter dziedziczny. Niebagatelną rolę w powstawaniu zespołu jelita drażliwego odgrywa także tryb życia, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Zbyt duże ostępy czasowe pomiędzy posiłkami i zbyt duże porcje, spożywane za szybko – to z pewnością nie ułatwia pracy układu trawiennego. Nieprzetrawiony pokarm dostaje się do jelit i wywołuje zaburzenia perystaltyki. Dodatkową przyczyną jest ciągły stres oraz osłabiona kondycja psychiczna: drażliwość jelita najczęściej pojawia się u osób cierpiących np. na depresję lub inne choroby psychiczne.
Jak rozpoznać jelito drażliwe?
Objawy zespołu jelita drażliwego wiążą się przede wszystkim z dużym dyskomfortem trawiennym. DO najważniejszych symptomów należą:
- nieregularne wypróżnienia,
- wzdęcia,
- biegunki i zaparcia pojawiające się naprzemiennie,
- nieustanne uczucie przejedzenia,
- ból brzucha, który może mieć różny charakter (tępy ból, napadowe skurcze, kolki) i mija zazwyczaj po wypróżnieniu,
- nudności, bóle mięśni, częste oddawanie moczu.
Dla skutecznego leczenia nadwrażliwości jelit najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie utrzymujących się objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby potwierdzić rozpoznanie i wykluczyć inne możliwe schorzenia jelit, np. nowotwór.
Metody leczenia
W leczeniu nadwrażliwości jelit stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne. Wybór środków zaradczych jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaką formę przybiera ta dolegliwość i jakie objawy pojawiają się najczęściej. Pomocniczymi lekami na zespół jelita drażliwego mogą być środki rozkurczowe, dostępne bez recepty, np. No-spa (http://www.no-spa.pl/08_article_przyczyna_zjn.html). Nie obejdzie się również bez odpowiedniej diety, z której bezwzględnie należy wyeliminować ciężkostrawne i tłuste dania, zastępując je lekkimi potrawami gotowanymi na parze lub pieczonymi.