Karmienie piersią- 4 złote zasady matki karmiącej

Karmienie - 4 złote zasady matki karmiącej

4 złote zasady matki karmiącej

Karmienie piersią –  to bardzo ważny 0kres poporodowy jest dla wielu kobiet, a w szczególności dla kobiet rodzących pierwsze dziecko, bardzo trudnym okresem. Można przeczytać multum poradników, ale żaden z nich nie przygotuje nas do nadchodzących zmian jak praktyka na własnym życiu. Przez stres, zmęczenie zdarzają się takie sytuacje, że matka z pewnych powodów ma problem z wykarmieniem własnego dziecka. Kobiety mające problem z laktacją nierzadko spotykają się z brakiem zrozumienia w otaczającym je świecie. Nie każda kobieta jest w stanie zrozumieć, jak można mieć problem z karmieniem niemowlaka piersią. Częściej słychać, że kobieta nie chce karmić piersią własnego dziecka, nie chce mieć zniekształconych piersi. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe, proste i przyjemne. Najważniejsze to mieć wsparcie w otoczeniu. Mama i dziecka dopiero się poznają. Dlatego nie warto się poddawać, należy dać szansę mamie i dziecku. Wszystkiego mogą się razem nauczyć! Jakie są najczęstsze trudności podczas karmienia piersią i jak sobie z nimi radzić?

Zniwelować stres

Poród, a w szczególności ten siłami natury, jest dużym wysiłkiem dla kobiet. Wysiłek taki może spowodować zahamowanie produkcji mleka w gruczołach. Dodatkowo kobiety rodzą coraz większe dzieci, co jednocześnie wpływa na ilość potrzebnego posiłku. W późniejszym okresie może dojść również do tzw. kryzysu laktacyjnego. Kryzys laktacyjny najczęściej pojawia się u mam, których dzieci skończyły trzeci oraz szósty tydzień życia, jak również trzeci miesiąc życia. Trwają one około 2-3 dni. Dodatkowym stres dla kobiety są ciągłe pytania otoczenia, dlaczego dokarmiasz sztucznym mlekiem, dlaczego nie odciągasz pokarmu. Takie pytania mogą również spowodować zahamowanie laktacji. Dlatego dla własnego samopoczucia należy unikać takich osób jak ognia. Dobrym sposobem na zniwelowanie stresu jest, również przebywanie w otoczeniu, które się dobrze zna.

Wygodny fotel z podnóżkiem

Kobieta musi pamiętać o swoim komforcie, bo wiadomo, że szczęśliwa i wyspana mama to spokojne dziecko. Niby oczywista, oczywistość, ale w momencie pojawieniu się maluszka na świecie, wiele z kobiet o tym zapomina. Jeżeli uważasz, że posiadasz najmodniejszy tego sezonu fotel, w najbardziej designerskim kształcie, a już kwestia wygody nie ma znaczenia, to w momencie pojawienia się niemowlęcia zrozumiesz, jak ważna jest wygoda. A wszystkie czynniki takie jak karmienie, noszenie, podnoszenie, odkładanie ma ogromny wpływ na nasz kręgosłup, który może dać nam znać o sobie w najgorszym momencie. Jeśli nie zadbasz teraz o swój komfort i wygodę, to szybko stracisz siłę i ochotę do karmienia. Jeżeli przed urodzeniem dziecka nie pomyślałaś o zakupie wygodnego fotela do karmienia, a najlepiej fotela wraz z podnóżkiem to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki fotel kupić już w momencie pojawienia się dziecka na świecie. Pamiętaj, że karmienie niemowlęcia będzie zajmowało bardzo dużo czasu. Dlatego nie należy podchodzić do tematu, że na pół czy rok nie opłaca się kupować wygodnego fotela. Należy pomyśleć o swoim komforcie i bez wątpienia zakupić wygodny fotel do karmienia wraz z podnóżkiem.

Konsultacja pielęgniarki laktacyjnej

Dość mało popularna metoda w Polsce. Nie mówi się o niej w szkołach rodzenia, może nawet wielu rodziców nie wie, że jest taki zawód jak pielęgniarka laktacyjna. W każdym szpitalu położniczym jest taka pielęgniarka, którą można poprosić o pomoc przy przystawianiu dziecka do piersi. Jeżeli matka i dziecko wyszli już ze szpitala, można poprosić o konsultację domową taką pielęgniarkę laktacyjną.

Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta, również ma wpływ na przebieg laktacji u młodej matki. Jadłospis matki karmiącej powinien być dobrze skomponowany, wartościowy, ale nie nazbyt obfity. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Pamiętaj, że podczas karmienia piersią powinno się wypijać 3 litry wody dziennie. Unikaj alkoholu. A co należy spożywać? Płatki owsiane pomogą długo i efektywnie karmić piersią, obniżą cholesterol oraz uregulują ciśnienie krwi. Ponadto owsianka ma działanie relaksujące.