3 główne rodzaje blizn, których chcemy się skutecznie pozbyć!

3 główne rodzaje blizn, których chcemy się skutecznie pozbyć!

Blizny są najczęściej skutkiem ubocznym urazów ciała lub zabiegów chirurgicznych. Poza tym miejsce rany, czas gojenia oraz genetyczne skłonności do zabliźniania mają wpływ na efekt końcowy gojenia. Rozróżniamy główne trzy typy blizn: przerostowe, zagłębione, zwane również zanikowymi oraz bliznowce.

Blizna przerostowa

Jeżeli w krótkim okresie po wygojeniu rany, w naszej skórze zaczną nadmiernie wytwarzać się włókna tkanki łącznej – bardzo możliwe, że blizna ulegnie „wybrzuszeniu” względem zdrowej, nietkniętej urazem skóry. Jej powstawanie często wynika ze złej pielęgnacji rany, np. braku uruchomienia, odpowiedniego opatrunku lub wdania się zakażenia.

Blizna zagłębiona

Osoby, które walczą z trądzikiem to główny obiekt zainteresowań na celowniku blizn zanikowych. Jak powstają? Odwrotnie do blizn przerostowych – wskutek produkcji za małej ilości włókien tkanki łącznej, którą pokrywa tkanka blizny. Tak zagojona blizna zapada się w skórze, tworząc wgłębienia, które z wiekiem, czyt. spowolnieniem produkcji kolagenu, stają się coraz bardziej widoczne.

Bliznowiec

Niby już rana jest zagojona, ale produkcja włókien tkanki łącznej trwa w najlepsze, stale wrastając w zdrową skórę i tworząc efekt dużych, rozlanych blizn. Na tego rodzaju blizny najbardziej narażone są dziewczęta i młode kobiety oraz osoby, które odziedziczyły w genach tę niewdzięczną nadprodukcję tkanek. Bliznowiec tworzy się w miejscach, w których skóra ulega wysokiemu napięciu.

Jak walczyć z bliznami?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się blizn lub chociaż zmniejszenie ich widoczności. Można zdecydować się na chirurgiczne usunięcie problemu, poprzez wycięcie zmienionej tkanki i pozostawienie wyłącznie tej zdrowej. Inną, mniej bolesną opcją jest wizyta w aptece – znajdziemy tam zarówno żele, kremy, maści jak i… plastry. Jeżeli więc macie problem z nieestetycznym bliznami, koniecznie wypróbujcie domową kurację, np. przy użyciu plastrów Contractubex. Jest to jedna z wygodniejszych opcji, którą stosuje się na noc, a ich najintensywniejsze działanie wykazują podczas snu. Plastry dzięki efektowi okluzji zapewniają stałą wilgotność blizny. W rezultacie blizna ulega wygładzeniu, zmiękczeniu i uelastycznieniu. Poza tym można stosować je nawet w trudnodostępnych miejscach. Pozbywanie się niechcianych blizn wcale nie musi kończyć się na stole chirurgicznym. W obecnych czasach dostępne są produkty, których składniki wykazują działanie znacząco zmniejszające widoczność blizn.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img