Zabezpiecz kości przed osteoporozą!

Zabezpiecz kości przed osteoporozą!

Co trzecia kobieta po 50. roku życia w Polsce może być narażona na ubytek wapnia z kości. Osteoporoza zwana jest cichym złodziejem kości, ponieważ „okrada” je z wapnia nie dając z reguły wyraźnych objawów. Problem w większości dotyczy kobiet w okresie menopauzy ale także, choć w mniejszym stopniu, mężczyzn [1]. Zdecydowana większość kobiet (85%) wie, że w trakcie przekwitania rośnie zapotrzebowanie na wapń. Jednocześnie, ponad 70% z nich twierdzi, że jego niedobory uzupełnia stosując odpowiednią dietę [2].

W kościach znajduje się aż 99% wapnia, dlatego jego odpowiednia podaż jest niezbędna dla zdrowia układu  kostnego w każdym wieku. Zapotrzebowanie na ten składnik mineralny zmienia się jednak w zależności od wieku i zapotrzebowania fizjologicznego. U osoby dorosłej do ok. 50. roku życia wynosi ono ok. 1000 mg. a u osób po 50. roku życia i kobiet po menopauzie zwiększa się nawet do 1500 mg. Tak duże zapotrzebowanie na wapń mają także kobiety w okresie ciąży i laktacji, ilość tego składnika mineralnego musi zapewnić wtedy prawidłową masę kostną u przyszłej mamy i noworodka. Warto podkreślić, że trudno jest zdiagnozować wczesne niedobory wapnia [3], ponieważ nie towarzyszą im żadne objawy. Zauważalny spadek zawartości wapnia w kościach oznacza poważną demineralizację i może mieć wpływ na rozwój m.in. osteoporozy. Z tego powodu o jego właściwą podaż warto zadbać odpowiednio wcześnie.

Zdrowa dieta w walce z osteoporozą – fakt czy mit

74% kobiet, twierdzi, że uzupełnia niedobory wapnia spożywając dużo produktów mlecznych i jego przetworów. Z kolei blisko 70% uzupełnia je jedząc warzywa i rośliny bogate w ten składnik mineralny [2]. Zdrowa dieta, bogata w wapń pochodzący z produktów mlecznych i roślinnych jest ważnym elementem profilaktyki osteoporozy. Jednak mało kto wie, ile tych produktów należy spożyć aby dostarczyć do organizmu od 1200 – 1500 mg wapnia, czyli ilość rekomendowaną w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Na przykład 1500 mg wapnia to aż 6 szklanek tłustego mleka lub 12 opakowań serka twarogowego [4]. Uzupełnieniem diety mlecznej mogą stać się produkty roślinne takie jak brokuły czy migdały. Uznaje się jednak, że z pożywieniem dostarczamy tylko ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania na wapń [3].

Jak dodatkowo zabezpieczyć swoje kości przed utratą wapnia?

Wraz z wiekiem przeszkodą we właściwej dbałości o kości może być nie tylko zbyt małe spożycie wapnia, ale także  jego postępujące, utrudnione przyswajanie z diety i nadmierne wydalanie z organizmu. Dlatego u pacjentów, którzy nie przyjmują odpowiedniej ilości tego pierwiastka w codziennej diecie lub są w grupie ryzyka osteoporozy, zaleca się podaż wapnia i witaminy D w formie dodatkowych preparatów leczniczych. W profilaktyce i leczeniu osteoporozy rekomenduje się uzupełnianie niedoborów wapnia w ilości 1000 mg dziennie, przy jednoczesnej podaży witaminy D [6].
Osoby, które są narażone na niedobory wapnia, są w grupie ryzyka osteoporozy, w tym szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, powinny udać się na konsultację do lekarza reumatologa. Specjalista zleci badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości mineralnej kości, a w przypadku zdiagnozowania osteoporozy, zaleci sprawdzone, skuteczne i bezpieczne leczenie.

Ekspert w profilaktyce i leczeniu niedoborów wapnia

Preparatem OTC, który zawiera wapń i może posłużyć w profilaktyce osteoporozy jest Calperos. Występuje w 2 dawkach i formatach: w postaci ekonomicznego opakowania 1000 mg węglanu wapnia x 100 kapsułek i 500 mg x 200 kapsułek, a także w mniejszych formatach (te same dawki po 30 kapsułek w opakowaniu). Średnia cena apteczna: Calperos 1000, 100 kapsułek – 36 PLN, 30 kapsułek – 18,50 PLN.

 

[1] Melton LJ, 3rd, Atkinson EJ, O’Connor MK, et al. (1998) Bone density and fracture risk in men. J Bone Miner Res  13:1915., Melton LJ, 3rd, Chrischilles EA, Cooper C, et al. (1992) Perspective. How many women have osteoporosis? J Bone Miner Res 7:1005., Kanis JA, Johnell O, Oden A, et al. (2000) Long-term risk of osteoporotic fracture in Malmo. Osteoporos Int 11:669.

[2] Ogólnopolskie badanie opinii zrealizowane w dniach 25.09-29.09.2017, na reprezentatywnej grupie 808 Polek w wieku powyżej 45 roku życia przez agencję badawczą SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI). na zlecenie Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. http://tevamed.pl/docs/SWResearch_OnBoard_Calperos_02102017.pdf; dostęp z dnia 16.10.2017r.

[3] J. Tkaczuk-Włach, M. Sobstyl, G. Jakiel, Osteoporoza – obraz kliniczny, czynniki ryzyka i diagnostyka, Przegląd Menopauzalny 2010; 2: 113–117.

[4] Obliczenia na podstawie danych zawartych w: Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

[5] Ł. Szeleszczuk, M. Kuras, Znaczenie wapnia w metabolizmie człowieka i czynniki wpływające na jego biodostępność w diecie, Biul. Wydz. Farm. WUM, 2014, 3, 16-22

[6] Diagnostyka i leczenie osteoporozy — zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img