Soczewki kontaktowe – pielęgnacja oczu

Soczewki kontaktowe, fot.Bianka Marton

Minęło 120 lat odkąd niemieckim wynalazcom udało się stworzyć pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było umieścić na powierzchni oka. Obecnie szacuje się, że 150 milionów ludzi na całym świecie nosi soczewki kontaktowe, a zdecydowanie liczniejszą grupą są kobiety. W Polsce stanowią aż 80% użytkowników. Aby mieć komfort jakie dają soczewki, należy zachować odpowiednią pielęgnację oczu oraz stosować specjalnie dobrane kosmetyki.

Najpopularniejszymi są miękkie soczewki częstej wymiany, czyli miesięczne i dwutygodniowe. W Polsce stanowią, aż 95% wszystkich soczewek. Podstawowe zalety z ich używania to pełne pole widzenia, brak zniekształceń obrazu, naturalny wygląd, możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych, uprawianie sportu.

Użytkowanie soczewek wiąże się jednak z różnymi problemami oczu. Europejska Akademia Okulistyki wskazuje, że kosmetyki to jedne z najczęstszych źródeł problemów dla użytkowników soczewek kontaktowych. Mogą powodować podrażnienie oczu, alergię, zakażenie, suchość.

„Należy pamiętać, że do takiego stanu doprowadza często nieprawidłowa higiena i pielęgnacja wrażliwych okolic oczu. Skóra wokół oczu jest delikatna i wrażliwa, podobnie jak sama gałka oczna. Z tego powodu należy używać odpowiednich preparatów kosmetycznych do makijażu oraz pielęgnacji i oczyszczania skóry. Szczególna uwagę należy również zachować przy wykonywaniu tych czynności. Demakijaż oczu powinien być wykonywany delikatnie miękkim, bawełnianym płatkiem lub chusteczką.” – radzi Marta Boryka, mgr kosmetolog firmy Baylla.
Aby zachować środki bezpieczeństwa należy sięgać po kosmetyki non-zapachowe, hipoalergiczne. Na rynku jest duży wybór tuszy i odżywek do rzęs, które zapewniają bezpieczeństwo stosowania. Jedną z nich jest np. odżywka do rzęs neuLash, która działa wzmacniająco, dając naturalny efekt objętości i podkręcenia rzęs. Przeznaczona jest dla osób noszących soczewki kontaktowe. Kolejną zasadą jest wykonanie makijażu. Dla bezpieczeństwa warto unikać matowych, czy opalizujących brokatowych cieni do powiek, tzw. glitterów. Tego typu cienie mogą dostać się pod soczewkę i podrażnić oko. Makijaż należy robić po włożeniu soczewki kontaktowej.
„Jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacji oka jest bezpieczeństwo stosowanych produktów. Wszystkie kosmetyki bezwzględnie powinny być przebadane dermatologicznie i oftalmologicznie. Osoby noszące soczewki muszą zwracać uwagę na skład kosmetyków i sprawdzać czy są ona dla nich przeznaczone. Dotyczy to przede wszystkim produktów, które mogą mieć bezpośredni kontakt z gałką oczną, a więc tuszu, odżywek, czy eyelinerów. Składniki tych produktów w żaden sposób nie mogą wpływać na stan soczewki, ani powodować podrażnień i tak już uwrażliwionych oczu. W trakcie aplikacji należy zachować szczególną ostrożność, tak aby produkt nie dostał się do oka.” – dodaje Marta Boryka.
Użytkownicy soczewek muszą pamiętać, aby przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji. Poza odpowiednio dobranymi kosmetykami należy nosić soczewki tylko przez taki czas jaki zalecił specjalista, a przed ich użyciem, dokładnie umyć ręce. W celu nawilżenia oczu wskazane jest używanie kropli nawilżających oraz częstsze mruganie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img