Ciepła, zimowa kołdra – jak wybrać?

Ciepła, zimowa kołdra – jak wybrać. Foto. Pixabay

Istnieje na rynku kilka rodzajów kołder, wszystko to zależy od klimatu w którym żyjemy i funkcjonujemy. Mieszkając w umiarkowanym klimacie, o łagodnych zimach używa się cienkich kołder, i odwrotnie w zimnym klimacie stosuje się kołdry ciepłe, puchowe a niekiedy podwójne.

W Polsce, która ma klimat umiarkowany, można stosować kilka rodzajów kołder. Krótko mówiąc kołdrę letnią, znacznie cieńszą i zimową grubszą. Funkcjonują na rynku różne rodzaje kołder, z różnymi właściwościami oraz posiadające równoważne określenie klasy ciepła dla poszczególnych systemów klasyfikacji. Kołdry mają także swoje oznaczenie cieplne. W naszym kraju posługujemy się sezonową skalą ciepła, która opisuje przeznaczenie dla poszczególnych  pór roku. Najchłodniejsza będzie kołdra letnia, najcieplejsza kołdra zimowa.

Bardzo popularny i najczęściej stosowany sposób na określanie typu i właściwości kołdry przez producentów w Polsce, rzadziej spotykany sposób oznaczania w krajach europejskich z uwagi na zmienność klimatu. Ale możemy używać określenia kołdra całoroczna, zazwyczaj nazywana również uniwersalną lub wielosezonową, która jest ciepła o parametrze TOG 7,5 do 9. Kołdra ta, pomimo mylącej nieco nazwy całoroczna zalecana jest do stosowania w okresach przejściowych: na wiosnę i jesienią, stosowana również zimą w pomieszczeniach o stałej względnie wysokiej temperaturze powietrza powyżej 18 stopni. W zależności od użytego wypełnienia kołdra może także występować w klasie 10,5 TOG. Inny rodzaj to kołdra zimowa, która jest bardzo ciepłą kołdrą, przeznaczoną na najchłodniejszą porę roku, 12 do 13,5 TOG w zależności od rodzaju wypełnienia. Zwykle gruba i stosunkowo ciężka kołdra, ale też bardzo ciepła, zalecana do stosowania podczas najchłodniejszych miesięcy w roku. Tego typu kołdry kupowane są zazwyczaj przez osoby starsze oraz lubiące ciepło.

Jest jeszcze inny rodzaj kołdry to kołdra podwójna, nazywana także dwuwarstwową. Najczęściej kupowane przez młode małżeństwa, bardzo ciepła kołdra przeznaczona do pomieszczeń o stałej, niskiej temperaturze w nocy lub dla osób preferujących wysoką temperaturę podczas snu, 15 – 16,5 TOG. Kołdra typu duo składa się z dwóch kołder zszytych wspólną lamówką z zamkniętą komorą powietrzna we środku. Jest bardzo praktyczna a zarazem uniwersalna. Należy zwrócić uwagę na parametry cieplne kołder, dzięki czemu możemy określić czy kołdra będzie dla nas właściwa, czy spełnia swoje właściwości cieplne, które są określone wielkością parametru.

Aby wybór kołdry okazał się strzałem w dziesiątkę, przed jej zakupem koniecznie musimy zwrócić uwagę na: rodzaj wypełnienia, klasę ciepła i pokrycie kołdry. Natomiast warto wiedzieć, że wypełnienie kołdry przekłada się na jej właściwości cieplne. Mamy wypełnienia puchowe, gdzie dominuje puch gęsi, wełniane z wełny owczej, jedwabiu, która nie uczula i nie przyciąga roztoczy, polecana dla alergików. Bywają też wypełnienia poliestrowe, gdzie spiralnie skręcone włókna zapewniają elastyczność, lekkość i antystatyczność. Dostępne są też na rynku kołdry z wypełnieniem silikonowym i bambusowym. Należy dodać, że w zależności od wypełnienia różnie kształtuje się cena kołdry.