Angina – jak rozpoznać, kiedy i dlaczego nie powinno się odkładać wizyty u lekarza

angina

Jedną z najczęstszych chorób gardła jest angina. Jej objawy początkowo mogą przypominać przebieg grypy, jednak bardzo szybko lekki ból i ogólne zmęczenie przeobrażają się w poważniejsze następstwa, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować.

 

Co wywołuje anginę?

Rozwój choroby najczęściej związany jest z atakiem bakterii, tak zwanych paciorkowców. Atakują one migdałki podniebienne oraz błonę śluzową gardła, efektem czego jest się stan zapalny, który, z biegiem czasu, może się rozrastać. W niektórych przypadkach anginę wywołać mogą również wirusy oraz grzyby.

Podkreślić należy fakt, iż angina należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. To zaś oznacza, że można się nią w bardzo prosty sposób zarazić. Dlatego też osoby zdrowe nie powinny korzystać z tych samych naczyń, co chorzy. Ograniczyć należy również wzajemne kontakty.

Jak rozpoznać anginę?

Możliwe jest to poprzez dokładne obserwowanie towarzyszących jej objawów. Na samym początku chory skarży się przede wszystkim na ból gardła, który prowadzi do problemów z przełykaniem. Jeżeli tego typu kłopoty zostaną przez nas zbagatelizowane, po jednym bądź dwóch dniach do objawów dołączy gorączka. Ból natomiast może rozprzestrzenić się również na szyję i okolice uszu.

Są to objawy typowe dla podobnych dolegliwości. Z anginą związane są jednak również wymioty i to właśnie one okazują się jasnym sygnałem wskazującym na jej wystąpienie. Do kolejnych objawów choroby należ zaliczyć także powiększenie migdałków, brak apetytu i ogólne zmęczenie.

Angina leczona na odpowiednio wczesnym etapie zazwyczaj zanika po kilku dniach. Leczenie najczęściej opiera się na zastosowaniu antybiotyków, który dobierany jest przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem. Podczas anginy niezwykle ważne jest to, aby stale nawadniać organizm – poza tym zaleca się stosowanie środków, które w szybkim czasie doprowadzą do zredukowania bólu gardła. Dzięki temu możliwe stanie się normalne przełykanie, choć na wczesnym etapie choroby zaleca się spożywanie pokarmów w stanie płynny bądź półpłynnym.

Wspomniane wyżej środki na ból najczęściej występują w formie tabletek do ssania bądź aerozoli. Tego typu lekarstwa możemy zakupić bez konieczności okazywania recepty. Można nabyć je w aptece internetowej https://www.apo-discounter.pl.

Anginy nie można bagatelizować!

Kilkudniowa kuracja nie jest zbytnio uciążliwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę ewentualne następstwa nieleczonej choroby.
Wspomnieć należy o tym, iż po upływie kilku dni stan zapalny może się rozprzestrzenić w bardzo poważnym stopniu. Gdy dojdzie do zakażenia gardła, najczęściej pojawia się tak zwany ropień około migdałkowy, który związany jest z gromadzeniem się dużych ilości ropy między bocznymi ścianami gardła a torebką migdałową.

Poza intensywnym bólem gardła, dolegliwość ta objawia się najczęściej szczękościskiem, wysoką gorączką, bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust oraz zaburzeniami mowy i oddychania. Stan ten jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Nieleczona angina bardzo często doprowadza również do pojawienia się innych chorób. Najczęstszą z nich jest zapalenie zatok. Objawia się ono między innymi silnym bólem w okolicach czoła, nosa bądź górnych partii czaszki. Wymienić należy również między innymi zapalenie wsierdzia, płuc, a nawet opon mózgowych.

Wszystko to pokazuje w sposób dobitny, że anginy w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, da których ewentualne powikłania mogą okazać się groźne w sposób podwójny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img