Zanim wyjedziemy na narty, należy oprócz sprzętu, przygotować przede wszystkim nasze stawy. W tym celu stosujmy dietę bogatą w białko, kolagen oraz witaminę D i C. Można wspomóc się suplementami z alg, które zawierają dobrze przyswajalne minerały. Poza tym należy regularnie ćwiczyć, aby zadbać o ruchomość stawów, jak i ogólną kondycję organizmu.
Jak zbudowane są stawy
Staw to ruchome połączenie przynajmniej 2 kości, które umożliwia im poruszanie się względem siebie. Pokryte są tkanką chrzęstną, która zapewnia swobodę ruchu i zapobiega tarciu kości o kość. Staw znajduje się w torebce stawowej, która od wewnątrz pokryta jest błoną maziową. Dzięki niej powstaje maź stawowa, czyli „smar”, który zapobiega nadmiernemu ścieraniu chrząstki.
Układ ruchu
Stawy są częścią układu ruchu, który odpowiada za poruszanie się i utrzymywanie postawy. Do układu tego należą także: kości, inne niż stawy połączenia międzykostne, więzadła, mięśnie i ścięgna. Struktura stawów jest delikatna i wraz z upływem lat ulega osłabieniu. Chrząstki stawowe ścierają się, więzadła stają się mniej elastyczne, a także spada jakość oraz ilość mazi stawowej.
Przyczyny kontuzji na nartach
W czasie jazdy na nartach, jesteśmy narażeni na urazy, które spowodowane są:
– brakiem przygotowania i przeciążeniem stawów
– upadkami i kolizjami z innymi narciarzami, z powodu nadmiernej prędkości czy zbyt stromego stoku.
Nie tylko kolana
Najczęściej kontuzje dotyczą stawu kolanowego, a przyczyną jest jego skręcenie. Dojść może wówczas do uszkodzenia więzadeł, łąkotki lub chrząstki stawowej. Wydawałoby się, że okolica stopy jest bezpieczna dzięki wysokiemu butowi narciarskiemu, który usztywnia nogę. Jednak wielu narciarzy skręca także staw skokowy. Snowboardzistom natomiast zagrażają urazy barku i rąk, gdyż często upadają na te części ciała.
Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji stawów, należy:
1. Stosować dietę bogatą w:
– białko, które buduje nowe tkanki, struktury mięśniowe i chrząstkę stawową.
– kolagen, czyli białko, które odpowiada za amortyzację, elastyczność i ruchomość stawów, a także za wytrzymałość i odporność chrząstki. Tworzy strukturę ścięgien, wiązadeł, stawów, krążków międzykręgowych i kości.
– witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu i zwiększa elastyczność tkanki.
– witaminę D, gdyż jej niskie stężenie może wywołać bóle kości i stawów, a także osłabienie siły mięśniowej.
2. Regularnie ćwiczyć.
Do kontuzji, urazów i mikro urazów, przyczynić się może brak odpowiedniego przygotowania. Zalecane są regularne ćwiczenia, które poprawiają nie tylko ukrwienie organizmu, ale także elastyczność i ruchomość mięśni oraz stawów. Dobre przygotowanie kondycyjne zwiększa nie tylko przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim podnosi nasz poziom bezpieczeństwa na stoku.
3. Wspomagać się suplementami.
Przyczyną problemów ze stawami i przyczepami mięśni, powięzi i więzadeł jest demineralizacja. Dlatego oprócz właściwej diety, można wspomagać się suplementami takimi jak LithoMax Aquamin, który zawiera skalinka ostrogowatego (Lithothamnium Calcareum). Ta czerwona alga morska, która zbierana jest u wybrzeży Islandii, to bogate źródło litego wapnia i węglanu magnezu.
Dzięki strukturze, która przypomina porowaty plaster miodu, zawarte w niej minerały dobrze się przyswajają. Dlatego wspomaga uzyskanie równowagi mineralnej, potrzebnej dla układu kostnego i mięśniowego. Wspiera odbudowę chrząstki, mazi stawowej i kości. Może być stosowana pomocniczo przy łagodzeniu bólu mięśni i redukcji stanów zapalnych. Na pozytywne działanie Aquaminu wskazuje ponad 20 publikacji naukowych.
4. Zachować rozsądek.
Nierozgrzane mięśnie i brak wcześniejszej aktywności, mogą szybciej doprowadzić do kontuzji. Dlatego zanim założymy narty, odpowiednio rozgrzejmy się. Intensywność i czas trwania zjazdów dostosujmy do kondycji naszego organizmu. Zachowajmy szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli od ostatniej wyprawy na narty minęło dużo czasu lub zaczynamy przygodę z tym sportem.
Wyjazd na narty jest jednym z bardziej wyczekiwanych momentów w ciągu roku. Należy więc zadbać o to, aby przywieźć z niego jedynie miłe wspomnienia.
Link do zakładki nt. suplementu http://sklep.alg-borje.pl/pl/p/LithoMax-Aquamin-250-szt./84