Niedobór snu – okiem eksperta

Niedobór snu - okiem eksperta
Niedobór snu – okiem eksperta

Coraz więcej pracy i obowiązków sprawia, że mniej czasu pozostaje nam na codzienne obowiązki. Jemy w pośpiechu, zaniedbujemy czas wolny, wreszcie – krócej śpimy. A jak potwierdzają badania, wypoczęty organizm jest zdrowszy i tym samym bardziej efektywniejszy w codziennych obowiązkach.

Chorzy z niewyspania

Niedobór snu odbija się nie tylko na wyglądzie zewnętrznym, sieje również spustoszenie wewnątrz naszego organizmu. Brak optymalnej długości nocnego wypoczynku odbija się najpierw na naszej odporności i mechanizmach obronnych organizmu. Osoby niewyspane są podatniejsze na infekcje i to nawet trzy razy częściej niż osoby śpiące minimum osiem godzin dziennie. Ale nieprzemijający katar czy kaszel to nic w porównaniu z poważniejszymi chorobami, takimi jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca czy nawet nowotwory. W wyniku niewyspania zapadalność na tego typu schorzenia niebezpiecznie rośnie. Brak snu ma wpływ na spowolnienie reakcji metabolicznych organizmu i tym samym spowolnienie procesu spalania kalorii. Druga rzecz to choroby układu krwionośnego. W fazie głębokiego snu obniża się nie tylko ciśnienie krwi, ale też częstotliwość oddechu i rytm pracy serca. Osoby, które śpią krócej i narażają swój organizm na zaburzenia faz snu, są bardziej podatne na nadciśnienie niż te, które śpią zdecydowanie dłużej. Niedobór snu powoduje też zaostrzenie objawów cukrzycy typu II wśród osób cierpiących na jego zaburzenia, czego objawem jest wyższe stężenie glukozy rano i zwiększony poziom insuliny.

Praca do czasu (pójścia spać)

Niedobór snu - okiem eksperta
Niedobór snu – okiem eksperta

Przytoczone wyżej dane dają do myślenia. Niestety, niewyspaniu nie zaradzi tylko nadrabianie nieprzespanych nocy w ciągu roboczego tygodnia w weekendy. Dlatego lepiej zawczasu zapobiegać, niż potem długo leczyć (o ile jest taka możliwość) skutki niepożądanych dolegliwości. Zmianę takiego stanu rzeczy najlepiej więc zacząć od wydłużenia nocnego wypoczynku kosztem pracy do późna w nocy. Trzeba się pogodzić z faktem, że szczyt produktywności i tym samym efektywnej pracy przypada u każdego w okolicach południa, a zaczyna spadać w okolicach 20:00. Praca z laptopem w łóżku, gdy za oknem zapadła już ciemna noc, nie ma więc sensu. Zamiast tego zastąpmy ją wyciszającymi aktywnościami, takimi jak czytanie książki czy zwykła kąpiel. Druga ważna rzecz to regularny tryb dnia i wprowadzenie do niego różnych aktywności, nie tylko pracy na etacie i po nim. Czyli: sportu, wyjść do kina, spacerów czy nawet zwykłych spotkań ze znajomymi lub rodziną. To odskocznie, które skutecznie pozwolą oderwać się od myśli o pracy i zapewnią spokojny sen. Niestety, niekoniecznie dłuższy. Długość nocnego wypoczynku jest bowiem zapisana w naszych genach, a z tymi nie sposób walczyć. Jednak z pomocą tych nawyków, jak również odpowiednich akcesoriów, takich jak wygodne łóżka czy poduszki, możemy skutecznie zwiększyć jego jakość.

Wygoda przede wszystkim

Niedobór snu - okiem eksperta
Niedobór snu – okiem eksperta

Wygodny i zdrowy sen to taki, który kończy się powitaniem poranka z uśmiechem na ustach i bez bólu pleców. Często jednak wstajemy niewyspani, bo niewygodny materac nie pozwala nam ułożyć się odpowiednio w pościeli, często będąc też źródłem nocnych pobudek. I rzecz jasna rozdrażnienia, bo ciągłe przewracanie się z boku na bok wytrąci z równowagi i tym samym sennego trybu nawet najtwardszego śpiocha. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w dobrej jakości podłoże, czyli sprawdzony materac. – A takim jest zdecydowanie materac kieszeniowy EREBU DREAM od Fabryki Materacy JANPOLmówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy firmy Janpol. – W jego wnętrzu znajdziemy 260 sprężyn przypadających na 1m², każda z nich umieszczona jest w osobnych kieszeniach i dodatkowo są one podzielone na różne strefy twardości. Dzięki temu materac jest ergonomiczny i dobrze dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa oraz kształtu ciała. Dodatkowo pokrywająca go z obu stron 4 cm warstwa pianki termoelastycznej pod wpływem temperatury dopasowuje się do sylwetki śpiącego, zwiększając tym samym komfort jego użytkowania. Materac pozwoli na dobry sen nawet najbardziej wymagającym wielbicielom nocnego wypoczynku.

Sekret dobrego zdrowia tkwi nie tylko w dobrze zbilansowanej diecie i aktywnym trybie życia. Jego źródłem jest także dobrej jakości sen, o którego znaczeniu wielu z nas często zapomina. Zadbajmy więc o odpowiednią higienę nocnego wypoczynku. Bo im lepszej jest on jakości, tym jesteśmy zdrowsi.

Polecane

Najnowsze

Korzyści lodówek side-by-side dla wieloosobowych rodzin

Współczesne gospodarstwa domowe, szczególnie te wieloosobowe, stawiają przed producentami sprzętu AGD wyjątkowe wyzwania. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych, co jest kluczowe dla zapewnienia świeżości i jakości żywności.

Zimowa pielęgnacja skóry problematycznej

Przezimowana skóra może być wyjątkowo wymagająca, zwłaszcza jeśli borykasz się z problemami takimi jak trądzik czy łuszczyca. Nie daj jednakże, aby niska temperatura i suchy powietrze zdominowały Twoją pielęgnację!

Najlepsza maseczka na zimę. Poznaj domowy sposób przygotowania!

Zima to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony i nawilżenia. Zapomnij o drogich kosmetykach - najlepszą maseczkę na zimę przygotujesz w domu! Dzięki prostym składnikom, takim jak miód i awokado, Twoja cera będzie promienna i odżywiona. Poznaj przepis na idealną maseczkę już teraz!

Epilacja laserowa a pielęgnacja skóry przed i po zabiegu: Na co zwrócić uwagę?

Epilacja laserowa: Przygotowanie skóry do zabiegu Przygotowanie skóry do zabiegu, jakim jest epilacja laserowa, wymaga odpowiednich działań już na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem. Przede...

Odkurz cały dom na jednym ładowaniu z Electrolux

Electrolux odpowiada na te potrzeby, prezentując odkurzacz bezprzewodowy Power Hygienic 800, który umożliwia efektywne sprzątanie całego domu na jednym ładowaniu, wyznaczając nowe standardy w...