Zęby polskich pacjentów, a odpowiednie nawyki

zeby polskich pacjentów głowne

Badania dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej polskich pacjentów oraz naszych nawyków higienicznych nie napawają optymizmem. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zadbać o swoje zęby i zmienić swoje nawyki!

Dane z programu Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia są przygnębiające. Tylko 4 na 100 osiemnastolatków nie ma próchnicy zębów, a co 10 ma usunięty z powodu tej choroby co najmniej jeden ząb. W grupie wiekowej 35-44 lat tylko 1,62% badanych z dużych miast i zaledwie 0,81 z małym miast miało zdrowe przyzębie. Z kolei wśród 65-74 latków średnia ilość zachowanych zębów to 14,3 w dużych miastach i 12,8 w małym miastach, czyli mniej niż połowa. Niestety sytuacja nie wygląda wcale lepiej u małych dzieci: tylko 14 % sześciolatków ma zęby mleczne wolne od próchnicy.

 

Czy ten zły stan zdrowia jamy ustnej pacjentów widać w gabinetach stomatologicznych?

Patrząc oczami lekarza praktyka, rzeczywiście ze stanem zębów naszych pacjentów jest bardzo różnie. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy przychodzą na wizytę kontrolną i nie wymagają żadnych zabiegów, jednak oni należą do rzadkości. Większość pacjentów, zwłaszcza pierwszorazowych, siada na fotel dentystyczny z powodu bólu zęba, ewentualnie nadwrażliwości, czy utraty wypełnienia, czasami czarnej plamki na zębie – odpowiada lekarz stomatolog, dr Michał Ganowicz. Problemem polskich pacjentów jest także odwlekanie kolejnych wizyt po rozpoczęciu leczenia i zlikwidowaniu bólu – czasami wynika to ze strachu przed bólem, z powodu braku pieniędzy czy czasu. – Często pacjent zjawia się dopiero po roku, ponieważ ząb znowu zaczął boleć, albo wypadł opatrunek, który miał być tylko na 3 miesiące lub w najgorszych przypadkach złamał mu się ząb – potwierdza ekspert.

 

Czy do dentysty na kontrolę należy chodzić co pół roku?

To nie do końca prawda. W stomatologii nie istnieją identyczne przypadki. Pacjenci z zaniedbaną higieną, szczególnie na początku będą wymagać wizyt z profesjonalnym oczyszczeniem zębów nawet co trzy miesiące – mówi ekspert, po czym dodaje: Higienistka, z którą współpracuję często rozkłada wizyty higienizacyjne na 2 lub 3 razy. Po tygodniu od pierwszego czyszczenia i instruktażu może sprawdzić, czy pacjent stosuje się do zaleceń i ewentualnie skorygować technikę szczotkowania pacjenta. Przy braku postępów można zalecić inne rozwiązania, np. szczoteczkę soniczną Philips Sonicare, która ułatwi utrzymanie dobrego poziomu higieny. Wniosek jest więc taki, że słabo zmotywowani pacjenci z nieodpowiednią higieną zębów powinni poddawać się kontroli częściej niż ci, którzy mają czyste zęby i mało wypełnień.

Mimo wszystko z badań programu Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej wynika, że blisko 70% dorosłych osób deklaruje, że szczotkuje zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a 23% że raz dziennie. Jeśli to prawda, prawdopodobnie za zły stan zębów odpowiada w dużym stopniu nieprawidłowa technika mycia zębów. Często jednak nikt nas nie nauczył odpowiedniego szczotkowania i niewiele wiemy na temat nitkowania i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Warto więc porozmawiać z dentystą i higienistką stomatologiczną o odpowiednim dobraniu środków i technik dbania o jamę ustną oraz pomyśleć o skorzystaniu z nowoczesnych możliwości, takich jak szczoteczki Philips Sonicare.

Innowacyjna technologia soniczna Philips Sonicare zamienia pastę do zębów w natleniony, delikatnie spieniony płyn i kieruje go między zęby, na tylne powierzchnie zębów oraz miejsca wzdłuż linii dziąseł, gdzie gromadzi się płytka bakteryjna. Dzięki temu rozwiązaniu szczoteczki Philips Sonicare DiamondClean usuwają do 7 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a w dodatku efekt w postaci bielszych i czystszych zębów można poczuć już po tygodniu stosowania

zeby polskich pacjentow 3

10 prostych kroków do zdrowych nawyków na całe życie w zakresie szczotkowania zębów

  • Postaraj się mierzyć czas, który poświęcasz na mycie zębów, żeby upewnić się, że szczotkujesz je przez pełne dwie minuty.
  • Zadbaj o odpowiedni kąt szczotkowania. Pamiętaj o prawidłowej technice mycia zębów: główka szczoteczki powinna być lekko nachylona względem linii dziąseł, a szczoteczkę należy przez cały czas przesuwać pod kątem 45°.
  • Nie zapomnij o wymyciu całej jamy ustnej. Nawet obszary, do których trudno dotrzeć, należy starannie wyszczotkować.
  • Pokazywanie języka nie zawsze jest niegrzeczne! Szczotkowanie języka po myciu zębów to kluczowy krok w pielęgnacji jamy ustnej. Dbanie o zdrowy język pomaga zwalczać bakterie i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust.
  • Nawet jeśli masz za sobą napięty, trudny dzień, postaraj się zawsze myć zęby dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się płytki nazębnej i utrzymasz jamę ustną w świetnym stanie.
  • Wyrób w sobie nawyk stosowania dobrego, antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej po myciu zębów. Ograniczy to ilość bakterii oraz płytki nazębnej i zapewni ochronę przed schorzeniami dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.
  • Niełatwo rozstać się z ulubioną szczoteczką do zębów, ale włókna szczoteczki się zużywają, warto więc wymieniać szczoteczkę lub główkę szczoteczki sonicznej na nową co trzy miesiące.
  • Znajdź chwilę na stosowanie nici dentystycznej lub irygatora AirFloss. Nie zajmie to dużo czasu, a pozwoli zapobiec powstawaniu próchnicy w obszarach między zębami.
  • Rano spróbuj myć zęby przed posiłkiem – w ten sposób możesz usunąć płytkę nazębną, która nagromadziła się na powierzchni zębów w nocy i zacząć dzień (a także delektować się śniadaniem) z odświeżoną i zdrową jama ustną.
  • Wypróbuj szczoteczkę soniczną Philips Sonicare.