Technologia cyfrowa niszczy wzrok!

Technologia cyfrowa niszczy wzrok!

Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii.

Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

Wraz z rozwojem nowych technologii coraz więcej nośników informacji ulega digitalizacji. Z drukowanych książek i gazet przenosimy się na ekrany komputerów, tabletów i smartfonów. Odpoczywamy przed ekranem telewizora, relaksujemy się grając w grę video lub czytając e-booka. Jednak nasze oczy podczas wykonywania tych czynności intensywnie pracują, próbując dopasować ostrość widzenia do małej czcionki telefonu, czy trzymanego pod nieodpowiednim kątem e-booka.

Co równie ważne, intensywnie obserwując ekrany urządzeń mobilnych „zapominamy” mrugać. Średnio robimy to 18 razy na minutę, a jedno mrugnięcie trwa jedyne 300 milisekund. „Zahipnotyzowani” atrakcyjnymi treściami podczas korzystania z urządzeń mobilnych, mrugamy o wiele rzadziej, co prowadzić może do przerwania filmu łzowego, a w konsekwencji – suchych i piekących oczu.

Jednak to nie wszystkie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń cyfrowych. Tzw. „światło niebieskie”, czyli światło widzialne o wysokiej energii, emitowane przez ekrany LCD i LED może prowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów w oczach. Co więcej, osoby noszące okulary są bardziej narażone na skutki cyfrowego zmęczenia wzroku, ponieważ ich soczewki dostosowane są albo tylko do dali albo do bliży, natomiast ekran komputera najczęściej znajduje się w średniej odległości, co zmusza narząd wzroku do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Technologia cyfrowa niszczy wzrok!

Biorąc pod uwagę dane mówiące o tym, że średnio spoglądamy na ekrany smartfonów ponad 100 razy dziennie, a 60% użytkowników urządzeń mobilnych spędza z nimi minimum 5 godzin, warto zastanowić się jak zredukować negatywne skutki ich oddziaływania na narząd wzroku, które obok pieczenia, suchości i zaczerwienienia oczu mogą obejmować także nieostre widzenie, bóle głowy, bóle kręgosłupa czy trudności w koncentracji.

 

Jak się chronić? Patrzeć na świat inaczej!

Od komputerów i telefonów nie uciekniemy, jednak możemy zredukować ich negatywny wpływ na narząd wzroku.

  • Przede wszystkim pracując przed komputerem należy robić przerwy. Pomocna może okazać się zasada 20/20/20, czyli co 20 minut staramy się przez 20 sekund patrzeć na obiekt, który jest oddalony o 20 stóp – 6 metrów .
  • Pamiętajmy o mruganiu – pozwólmy powiekom jak najczęściej nawilżać powierzchnię naszych gałek ocznych.
  • Powiększenie czcionek w komputerze i smartfonie? Czemu nie! Dzięki temu oczy nie będą musiały wysilać się tak bardzo, by odszyfrować drobne litery.
  • Zmniejszmy jasność i kontrast na ekranach sprzętów, których używamy – początkowy niższy komfort odczytu jest tylko pozorny – szybko przyzwyczaimy się do nowych ustawień, a nasze oczy nam za to podziękują.
  • Zwróćmy uwagę na nasze miejsce pracy – czy słońce lub sztuczne oświetlenie nie odbija się w monitorze, czy ekran ustawiony jest na odpowiedniej wysokości i we właściwej odległości od twarzy – cyfrowemu zmęczeniu wzroku towarzyszą też bóle karku i pleców, będące konsekwencją nieprawidłowej postawy podczas korzystania ze sprzętów elektronicznych.

Soczewki dla amatorów nowych technologii

Nadmierny wysiłek oczu łagodzić można także stosując odpowiednie soczewki okularowe przygotowane z myślą o osobach zagrożonych cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Technologia cyfrowa niszczy wzrok!

Stworzenie idealnych okularów korekcyjnych dla osób intensywnie korzystających z urządzeń cyfrowych to spore wyzwanie. Naszym celem było zapewnienie komfortu codziennego funkcjonowania w widzeniu do dali, a jednocześnie wsparcie akomodacji w obszarze bliży. Tak powstały jednoogniskowe soczewki Sync III z wartością korekcyjną do dali oraz strefą wsparcia wzroku umieszczoną w dolnej części soczewki, które optymalnie dostosowują się do codziennych zadań wzrokowych i zwiększają komfort widzenia. – mówi ekspert z firmy Hoya Lens Poland.

O soczewkach będących odpowiedzią na cyfrowe zmęczenie wzroku powinny pomyśleć wszystkie osoby spędzające wiele godzin przed ekranami, a nie tylko osoby ze zdiagnozowanymi wadami wzroku. W grupie osób zagrożonych znajduje się wiele profesji wymagających długotrwałej pracy na komputerze: programiści, graficy komputerowi designerzy, architekci, dziennikarze, księgowi itp., a także osoby spędzające czas wolny z komputerem i telewizorem: amatorzy gier komputerowych i wielbiciele kina domowego

Jeśli zauważymy u siebie lub bliskich któreś z wymienionych objawów najlepiej udać się do specjalisty ochrony wzroku. Im więcej technologii nas otacza, tym większe obciążenie i zagrożenie dla oczu. O nowoczesne rozwiązania optyczne łagodzące skutki cyfrowego zmęczenia wzroku warto również zapytać optyka z profesjonalnego gabinetu optycznego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img