Gdy nie możesz zasnąć po długim locie

gdy nie mozesz zasnac w locie

Podczas wakacji częściej latamy samolotem, także w dalsze zakątki świata. Po przylocie w miejsce oddalone o kilka stref czasowych, doskwierać może nam jet lag, którego głównym objawem jest bezsenność. Zapobiegać jej pomoże suplement w spray’u, który zawiera melatoninę w formie nanoemulsji. Działa on silniej i szybciej niż te w formie tabletek.

Terminem jet lag syndrome, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, określamy dolegliwości, które pojawiają się w czasie długich podróży, kiedy kilkakrotnie zmieniamy strefy czasowe. Najbardziej narażone na niego są osoby, które odbywają długie loty samolotem, w kierunkach równoleżnikowych tj. wschód-zachód. Dotyczy szczególnie tych, którzy lecą w kierunku wschodnim, gdyż „skrócenie” doby jest gorzej tolerowane, przez organizm, niż jej „wydłużenie”. Po prostu do „dłuższego” dnia jest nam łatwiej się zaadoptować.

Objawy

Zespół ten objawia się:
– bezsennością
– obniżeniem koncentracji i dezorientacją
– dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym zakłóceniem apetytu
– bólami i zawrotami głowy.

Przyczyny

Przyczyną jet lag jest zaburzenie rytmu dobowego, który polega na chodzeniu spać czy jedzeniu o stałej porze. Załóżmy, że przylatujemy do kraju, w którym właśnie zaczyna się poranek, a w miejscu, z którego przylecieliśmy, jest północ. Nasz organizm przygotowuje się wówczas, jak co dzień o tej porze, do snu, a nagle musi zacząć dzień.

Zaburzone zostają wtedy procesy fizjologiczne, które zależą od rytmu dobowego, jak:
– wydzielanie hormonów snu i czuwania
– motoryka przewodu pokarmowego
– przemiana materii.
Nie radzimy sobie, z tak szybką zmianą rytmu dnia, co odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Zapobieganie

Aby lepiej przygotować się do nowego rytmu dobowego należy:
– załatwić formalności i spakować się na tyle wcześnie, żeby przed podróżą odpocząć i dobrze przespać całą noc
– postarać się zasnąć w trakcie lotu, w czym pomoże poduszka, zatyczki do uszu czy maseczka na oczy
– przestawić zegarek, w trakcie lotu, na czas, który obowiązuje w miejscu docelowym
– objawy jet lag nasila odwodnienie, jak i picie alkoholu, dlatego należy pić dużo wody, jak i unikać trunków
– po przylocie należy jeść posiłki w określonych, na miejscu, porach, w ciągu dnia przebywać na świeżym powietrzu, a spać dopiero po zachodzie słońca.

Melatonina

Poprawić działanie zegara biologicznego pomoże melatonina, którą produkuje szyszynka, czyli gruczoł umiejscowiony w centralnej części mózgu. Produkcja tego hormonu wzrasta w ciemności, natomiast maleje w świetle dziennym. Jednak forma tabletek, w której przyjmujemy ją, sprawia, iż 90% melatoniny, nie jest przyswajane przez organizm. Przez to okres jej półtrwania skraca się do 30-60 minut, więc do układu krążenia dociera jedynie 10-15% podanej tak ilości.

gdy nie mozesz zasnac w locie2

Nanoemulsja w sprayu

W te wakacje, na rynku, pojawił się Tonaxinum Melatonina Spray, który stosuje się m.in. przy zaburzeniach snu, związanych ze zmianą stref czasowych. Jest pierwszym produktem w Polsce, zawierającym melatoninę w formie opatentowanej nanoemulsji. Nanoemulsja to jednorodne wizualnie, mikroskopijne cząsteczki, o średnicy nieprzekraczającej 100 nanometrów (nm), a więc 200-krotnie mniejsze od ludzkich komórek. Daje im to możliwość wniknięcia w głębsze warstwy śluzówki i wysoką efektywność działania.

Związki, które wchłaniane są przez błonę śluzową przenikają szybciej i skuteczniej, ponieważ tkanka pod nabłonkiem jest dużo silniej unaczyniona. Dodatkowo unikamy przejścia przez wątrobę i utratę większości porcji. Badanie kliniczne potwierdziło, iż melatonina podana na błony śluzowe, jest 4 razy silniejsza i 3 razy szybsza, niż jej tradycyjna postać.

Tonaxinum Melatonina Spray wykazuje efekt działania już po 5 minutach, od podania. Wystarczy 1-2 aplikacje na krótko przed snem. Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia, czyli 2 aplikacje, zawiera 1 mg melatoniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img