5 rzeczy, których nie wiesz o alergiach

5 rzeczy, których nie wiesz o alergiach

Alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dopada ona mieszkańców wszystkich zakątków świata. Z roku na rok naukowcy informują o nowych nietolerancjach. Choć alergie to jeden z głównych tematów dzisiejszych rozmów i wiadomości, nadal mało o nich wiemy. Oto kilka ciekawostek, które warto poznać.

Jak podaje Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w raporcie dotyczącym alergii, szacuje się, że do roku 2025 aż połowa mieszkańców Europy będzie borykała się z choćby jednym typem alergii. Bez względu na to, czy są to pyłki, nietolerancje pokarmowe czy konserwanty – niepokojące dane zmuszają nas do poznania naszego głównego wroga, alergii.
– Jak skutecznie walczyć z alergią? Wszystko zależy od tego, co nas uczula. Z alergiami skórnymi, pokarmowymi czy wziewnymi pomoże nam właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę oraz terapia farmakologiczna. W przypadku alergenów, które pojawiają się w naszym domu, konieczne jest precyzyjne sprzątanie przy użyciu odpowiednich produktów oraz detergentów. Niezawodne w walce z domowym roztoczem jest odkurzanie. Bez względu na to, czy w domu są alergicy, czy nie. – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert z firmy WORWO, producenta worków do odkurzaczy, który w swojej ofercie posiada worki Anti-Odour stworzone z myślą o alergikach i właścicielach zwierząt futerkowych. – Wielu ludzi posiłkuje się zakorzenionymi mitami lub niepełnymi informacjami na temat alergii. W walce z uczuleniem pomoże przede wszystkim dogłębna diagnoza. – dodaje.

Na alergię nigdy nie jest za późno

Jeszcze dekadę temu alergie były przypadłością dzieci. Pierwsze objawy można było u nich zauważyć już we wczesnych latach, a nawet miesiącach życia. Współcześnie, ilość szkodliwych substancji, na które jesteśmy wystawieni, a także silny stres i zła dieta, sprawiają, że alergikami możemy zostać nawet po 50. roku życia. Nawet, jeśli dany alergen nie uczulał nas do tej pory, nie oznacza to, że jesteśmy alergoodporni. Z tego powodu należy bacznie obserwować, czy nasz układ odpornościowy nie zaczyna wykazywać pewnych nietolerancji.

Wstydliwy problem roztoczy

Jednym z najczęstszych alergenów, który znajduje się w naszych domach, są roztocza. Jak się jednak okazuje, to nie one same są źródłem problemu, lecz ich… odchody. A dokładniej zawarte w nich białka. Za tą alergią przemawiają liczby – 1 g kurzu zawiera około 250 000 odchodów roztoczy. Tylko odpowiednie sprzątanie i zachowanie higieny pozwolą na walkę z uczuleniem, a na pewno zneutralizują jego uciążliwe objawy.

Sierść albo nie sierść – oto jest pytanie

Stosowanym przez nas lekarstwem w walce z uczuleniem na psy lub koty jest adoptowanie zwierząt z włosiem, a nie z sierścią. Wbrew powszechnej opinii sierść nie jest jednak jedynym powodem występowania alergii. Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort, gdy w pobliżu pojawia się futrzasty czworonóg, mogą być uczulone również na alergeny znajdujące się w ślinie lub gruczołach pupila. Zanim przygarniemy pupila powinniśmy upewnić się, że jego codzienne towarzystwo będzie dla nas właściwe.

Kobiece sprawy a alergia

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może nasilać objawy alergii u kobiet borykających się z uczuleniem. Powodem tego jest podwyższony poziom hormonów oraz ogólne osłabienie organizmu. Warto w tym czasie mieć przygotowaną dodatkową paczkę chusteczek, świeżą pościel i mieszkanie wolne od kurzu. Nigdy nie wiadomo, jaki objaw alergii nas zaatakuje.

Muzykoterapia nie pokona alergii

Tak samo, jak biorezonans, akupunktura czy oberon. W walce z alergią pomóc może tylko terapia farmakologiczna, odstawienie produktów czy substancji, które nas uczulają oraz czyste i przewietrzone mieszkanie. Wszystkie inne sposoby działają na zasadzie efektu placebo i nie skutkują poprawą samopoczucia na długo.
Alergia, choć jest topowym tematem, nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Tylko poznanie jak największej liczby informacji na jej temat pomoże w codziennej walce z dokuczliwym katarem, wysypkami czy ogólnym osłabieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img