Światowy Dzień Zapaleń Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych

infografika - GlaxoSmithKline

infografika – GlaxoSmithKline

Już jutro, 24 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych (World Meningitis Day). Jest on organizowany przez Confederation of Meningitis Organisations (CoMO), międzynarodową organizację zrzeszającą zarówno naukowców jak również pacjentów. Została powołana, aby podnosić świadomość dotyczącą problemu zachorowalności na zapalenia opon mózgowych, zwłaszcza tych wywoływanych przez groźne bakterie takie jak: meningokoki, pneumokoki oraz HiB.

Każdego roku, ponad 1 mln ludzi zapada na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Trzy główne przyczyny bakteryjnego zapalenia opon mózgowych są powszechnie znane, to meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B (HiB).

Zapalenie opon mózgowych to zapalenie błon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy. Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływana przez groźne bakterie – meningokoki. Neisseria meningitidis to grupa bakterii, które mogą wywoływać meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę (sepsę) poważnie zagrażające życiu. Przebieg choroby jest nieprzewidywalny i trudno jest ją rozpoznać we wczesnym stadium (objawy często są mylone z grypą). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Chorobom tym można zapobiegać dzięki dostępnej profilaktyce. Właśnie na polski rynek wchodzi nowa skoniugowana szczepionka Nimenrix™ przeciwko meningokokom z grup A, C, W-135 oraz Y. W załączeniu przesyłamy informację prasową na temat globalnej skali problemu zakażeń meningokokowych oraz nowej szczepionki, która jest już dostępna w Polsce. Korzystając z okazji jaką jest Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych (World Meningitis Day)