Karcynofobia a IBS

Karcynofobia a IBS
Karcynofobia a IBS

 

Niezdrowy lęk

IBS prawdopodobnie jest konsekwencją złożonych interakcji między umysłem a ciałem. Delikatnej konstrukcji psychicznej towarzyszy bardzo duża wrażliwość jelita, która nasila się w odpowiedzi na stres. Czynnikiem uruchamiającym ten mechanizm może być niemal wszystko: uraz fizyczny, infekcja, utrata pracy, ślub, rozwód, egzamin, długotrwała frustracja, stany lękowe, a także fobie – zwłaszcza karcynofobia.

Chorzy cierpiący na IBS są tak samo narażeni na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jelita, jak wszyscy pozostali. Jednak w ich przypadku przeprowadzenie diagnostyki w tym kierunku może mieć znaczenie terapeutyczne, ponieważ stosunkowo często cierpią oni na karcynofobię, czyli lęk przed chorobą nowotworową.

Samodzielne badania

Co jeśli po wykonaniu badań wykluczających nowotwór pacjent wciąż odczuwa niepokój? Czy należy ponownie zlecić wszystkie wykonane testy?

Nie ma takiej potrzeby. Po przeprowadzeniu pod okiem lekarza diagnostyki w kierunku nowotworu pacjent, poinstruowany przez gastroenterologa, może samodzielnie monitorować stan zdrowia swoich jelit. Umożliwia to badanie stężenia kalprotektyny w kale. Kalprotektyna jest białkiem produkowanym głównie przez białe krwinki, a dokładniej – granulocyty obojętnochłonne. To one są pierwszymi komórkami pojawiającymi się w miejscu zapalnym jelita, gdzie w reakcji na bodziec zapalny uwalniają kalprotektynę do kału. Dzięki temu kalprotektyna jest wiarygodnym wskaźnikiem intensywności procesu zapalnego w jelitach. Przyjmuje się, że wartość stężenia kalprotektyny poniżej 50 µg/g wskazuje na brak toczącego się procesu nowotworowego.

Dodatkową zaletą badania stężenia kalprotektyny jest wyjątkowa trwałość badanego materiału. Pacjent sam może pobrać próbkę kału do przeznaczonej do tego celu probówki i przesłać ją do laboratorium kurierem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img