Biotyna – witamina piękna i jej sekrety

Biotyna – witamina piękna i jej sekrety

Biotyna w postaci, którą znamy obecnie, odkryta została na początku XX wieku w wyniku eksperymentów żywieniowych. Stanowi podstawowy czynnik wzrostu w drożdżach. Wtedy znana była jako „witamina skóry” od niemieckiego słowa Haut, dlatego nazwano ją witaminą H.

Później została określona jako związek organiczny występujący w wielu substancjach żywieniowych i zdolny do leczenia zapalenia skóry, wypadania włosów czy objawów neurologicznych.

Ze względu na to, iż biotyna bierze udział w procesie przemiany glukozy, która napędza organizm do działania, posiada ogromny wpływ na cały organizm ludzki. Od jej ilości zależy funkcjonowanie układu nerwowego, poziom witalności, dobre lub złe samopoczucie, odczuwanie bólu, a nawet wrażliwość uczuciowa!

Dobrodziejstwo dla skóry, włosów i paznokci

Biotyna uważana jest przede wszystkim za witaminę piękna. Jeśli regularnie dostarczana jest do organizmu potrafi zdziałać cuda. Dzieje się tak, ponieważ zawiera związki siarki, które działają ochronnie. Biotyna wpływa pozytywnie na syntezę białek i tłuszczów, a w rezultacie polepsza stan włosów i paznokci. Dzięki jej obecności w komórkach skóra staje się mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia.

Dodatkowo ta witamina jest bardzo szybko przyswajana przez organizm, więc łatwo zaobserwować skutki jej działania już po trzech miesiącach regularnego przyjmowania. Szczególnie zalecana jest osobom, które cierpią na trądzik młodzieńczy. Profilaktycznie stosuję się ją przeciwko łysieniu, siwieniu oraz nadmiernemu wypadaniu włosów.

Biotyna a smukła sylwetka

Dobroczynne działanie witamin H nie kończy się jedynie na włosach, skórze i paznokciach. Biotyna wspomaga również proces odchudzania! Ze względu na swoją role w procesie przyswajania cukrów, tłuszczy i białek jest kluczowym elementem wszystkich procesów trawiennych. Wspomaga rozkład substancji odżywczych z pokarmu, przyśpiesza metabolizm, a co za tym idzie ułatwia odchudzanie.

Co więcej, biotyna łączy swoje siły również z innymi witaminami. Wspomaga przyswajanie witaminy C, która zwiększa odporność organizmu, a wspólnie z witaminą K odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jednocześnie ze względu na swoje możliwości stabilizacji glukozy we krwi jest szczególnie niezbędna osobom cierpiącym na cukrzycę typu drugiego.

Pokarmowe i apteczne źródła biotyny w organizmie

Tak jak w przypadku innych witamin, biotyna naturalnie występuje w pożywieniu. Przede wszystkim można ją znaleźć w wątróbce, żółtkach jaj oraz soi czy soczewicy. Należy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej odpowiedniej ilości wyłącznie z produktów spożywczych. Zalecane dzienne spożycie biotyny wynosi 50 µg.

W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzony suplement diety np. Merz Spezial Dragees. Dostarcza on 120% zalecanej dziennej dawki, a do tego został wzmocniony kompleksem witamin A, C i E oraz tych z grupy B. W połączeniu z cynkiem, żelazem oraz kwasem foliowym pozwala zwalczyć niedobory biotyny, a w rezultacie zwiększyć objętość fryzury, wzmocnić paznokcie i przywrócić skórze utracony blask.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img