Alergia w zimie. Źródło problemu wisi w domowym powietrzu

Alergia w zimie. Źródło problemu wisi w domowym powietrzu

Wiosna i lato są dziś tylko mglistym wspomnieniem, ale ty wciąż odczuwasz silne objawy alergii. Choć na zewnątrz zacząłeś oddychać swobodnie, w domu i w pracy coraz bardziej męczą cię katar, swędzenie i drapiące gardło. Radzimy, jak poradzić sobie z problemem alergii w sezonie grzewczym.
Sam już nie wiesz, co jest gorsze: świeże, wiosenne powietrze z wirującymi pyłami roślin, czy zimowa, rozgrzana kaloryferem atmosfera we własnym domu. Jeśli należysz do osób, które walczą z alergią przez cały rok, mamy dla ciebie kilka porad, które pomogą ci przetrwać najzimniejsze miesiące w roku.

Rozpoznaj objawy

W zimie problemem są nie tylko alergeny takie jak roztocza, bakterie, włókna tkanin czy sierść pupili, ale także jakość powietrza samego w sobie – ze względu na ciągłe dogrzewanie pomieszczeń jest ono przesuszone. W połączeniu z alergią wywołuje u nas katar lub zatkany nos, kaszel, popękane usta, kichanie, ból głowy i swędzenie skóry, oczu, nosa i gardła.

Walcz z alergenami

Twoja najgroźniejsza broń w walce z zimową alergią to odkurzacz. Im silniejsze są objawy, tym częściej musisz go używać. Rozdziel domowe obowiązki tak, by przynajmniej raz na kilka dni każdy z domowników zadbał o jakiś element: podłogi, półki, meble, zakamarki, sprzęty, dywany, kanapy, lub poduchy. – Jeśli w twoim domu mieszka również pies, kot lub inne zwierzę futerkowe, zadbaj o odpowiedni worek do swojego odkurzacza. Zamiast papierowych wkładów, używaj syntetycznych, które są znacznie bardziej szczelne – mówi Piotr Bieńkowski. – W naszej ofercie mamy produkt stworzony z myślą o alergikach, worki Anti-Odour, które nie tylko doskonale izolują alergeny, ale też likwidują nieprzyjemne, zwierzęce zapachy.

By w pełni usunąć źródła alergii, pierz regularnie pościel w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni) i często ją zmieniaj. Gdy na dworze temperatura spadnie poniżej zera, przewietrz pościel, dywany i inne tekstylia. Chłodne, zimowe powietrze usunie zarazki gromadzące się w tkaninach.

Zadbaj o nawilżenie. Nie tylko powietrza

Przesuszone powietrze w mieszkaniu tworzy się przede wszystkim w wyniku ciągłego dogrzewania domu. Odpowiednia wilgotność domowej atmosfery powinna oscylować między 55 a 60%. Staraj się więc utrzymywać temperaturę na poziomie 21 stopni Celsjusza. Nawilżaj powietrze – nie musisz kupować w tym celu drogich urządzeń – wystarczy, że na ciepłym kaloryferze rozwiesisz mokry ręcznik. Regularnie wietrz mieszkanie, ale nie uchylaj okien na długie godziny. Po prostu otwórz wszystkie na oścież na kilka minut i szybko odśwież domowy klimat.

Nie zapomnij również o skórze. Ona, tak jak powietrze, potrzebuje zimą dodatkowego nawilżenia. Swędzenie jest bowiem właśnie objawem przesuszenia tkanki. Zrezygnuj jednak z kolorowych i pachnących kremów, które często podrażniają wrażliwą skórę. Stosuj proste, najlepiej bezzapachowe emolienty. Będą twoim sprzymierzeńcem aż do wiosny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img