AILIS – sztuczna inteligencja w walce z rakiem piersi

AILIS – sztuczna inteligencja w walce z rakiem piersi

AILIS to polski startup medyczno-technologiczny. Jego zespół opracował system, który łączy w sobie urządzenie diagnostyczne, technologię analityczną opartą na sztucznej inteligencji, aplikację mobilną oraz platformę̨ zdalnych konsultacji specjalistycznych. Technologia przeznaczona jest dla wszystkich kobiet, które potrzebują skutecznych badań pozwalających na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, zwłaszcza dla tych o gęstej strukturze piersi, w przypadku których inne dostępne metody diagnostyczne nie są wystarczająco efektywne. AILIS jest także świetnym rozwiązaniem, dla kobiet, które obawiają się bolesnych badań, jak np. mammografia.

– Stworzony przez nas system kompleksowego monitoringu stanu zdrowia piersi przeznaczony jest dla kobiet o gęstych piersiach, a taką budowę ma ponad 40 proc. populacji kobiet na świecie. Warto dodać, że opracowana przez nas technologia jest bezbolesna i zapewnia kobiecie poczucie intymności – mówi Michał Matuszewski, CEO AILIS.

Pierwsze takie urządzenie diagnostyczne

To pierwsze urządzenie diagnostyczne gwarantujące pełen komfort i zachowanie prywatności kobiety podczas badania. Bez ucisku i kompresji piersi, bezdotykowo, bez obecności osób trzecich w czasie wykonywania badania, a w atmosferze, sprzyjającej relaksowi. Sukces AILIS to technologia Parametric Dynamic Imaging (PDI). Posiada ona ogromny potencjał wykrywania anomalii w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych. Można porównać ją do rezonansu magnetycznego, gdzie w trakcie badania wywoływany jest proces wzbudzenia atomów wody. Proces odbywa się w tkankach oraz obserwacja ich powrotu do stanu początkowego. Co ciekawe, badanie jest nie tylko komfortowe, ale też szybkie. Trwa najwyżej 4 minuty, a wynik dostępny jest już po 10 minutach w specjalnej aplikacji mobilnej. Warto podkreślić, że obecnie w niektórych krajach, jak np. w Polsce, na wynik badania mammograficznego pacjentka musi czekać około 8 tygodni.

Urządzenie, automatyzuje proces analizy wyników badania i pozwala uniknąć błędów ludzkich w ich interpretacji. AILIS pozwala na prognozowanie ryzyka raka piersi na podstawie wyników obrazowania oraz innych indywidualnych czynników, takich jak np. gęstość piersi, obciążenia genetyczne czy współczynnik BMI – wyjaśnia Matuszewski.

Telemedycyna – rozwiązanie przyszłości

W aplikacji mobilnej AILIS, przechowywane są wszystkie wyniki badań. W dodatku za jej pośrednictwem klientka może zaplanować daty kolejnych badań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb oraz prześledzić zalecenia w zakresie działań prewencyjnych. Platforma konsultacji zdalnych to zintegrowany system telemedycyny wspierający klientki AILIS znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania, lub których wyniki badań okazały się niejednoznaczne. Każdy taki wynik będzie analizowany online niemal natychmiastowo przez specjalistę w dziedzinie radiologii, który opracuje indywidualne zalecenia dalszych działań.